Το έβδομο κύπελλο στην ιστορία της κατέκτησε η Άλμπα Βερολίνου νικώντας εύκολα στο μεγάλο τελικό την Ουλμ με 85-67. Οι οικοδεσπότες του Φάιναλ Φορ ήταν η καλύτερη ομάδα του τουρνουά και δίκαια έφτασαν στην κατάκτηση του τίτλου μπροστά στο κοινό τους, που κατέκλυσε το O2 World Arena και τις δύο ημέρες.

Οι τυπικά γηπεδούχοι (ουσιαστικά φιλοξενούμενοι) ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι κι έδειχναν να μην επηρεάζονται από το γεγονός ότι αγωνιζόντουσαν στην έδρα της Άλμπα. Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο πήγαινε πόντο πόντο (24-22 1η περίοδο), με την Ουλμ, έχοντας για ακόμα ένα βράδυ κορυφαίο τον Μπράιαντ, να κρατάει το προβάδισμα μέχρι και τη λήξη του (39-38).

Στην επανάληψη, ο αγώνας ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με τις ομάδες να δείχνουν πως θέλουν πολύ τον πρώτο τίτλο της χρονιάς. Οι παίκτες του Σάσα Ομπράντοβιτς, κατάφεραν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα στο τέλος της περιόδου, για το 59-62. Στο 4ο δεκάλεπτο, υπήρχε μόνο μία ομάδα στο παρκέ! Αυτή ήταν η Άλμπα, όπου με σπουδαία άμυνα και επιθετικό ρεσιτάλ (8-23 επιμέρους σκορ) κατάφερε να επιβάλλει πλήρως το παιχνίδι της και μπροστά στο κοινό της, στην πρωτεύουσα της Γερμανίας, να σηκώσει το κύπελλο, κερδίζοντας 85-67!

Κορυφαίος παίκτης για τους νικητές ο Μόρλεϊ με 24 πόντους και 8 ριμπάουντ σε 34 λεπτά συμμετοχής ενώ πολύ καλός ήταν κι ο Τόμσον με 20 πόντους. Για την Ουλμ, πολύ καλή εμφάνιση από τον Μπράιαντ, σκοράροντας 21 πόντους, μαζεύοντας 9 ριμπάουντ και δίνοντας 2 ασίστ, σε 32′ συμμετοχης.

Έτσι η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο Top-16 της Ευρωλίγκα, έφτασε συνολικά στα 7 κύπελλα Γερμανίας (1997, 1999, 2002, 2003, 2006), με το τελευταίο να το πανηγυρίζει το 2009 στον τελικό του Αμβούργου απέναντι στην Βόννη, κερδίζοντας εύκολα με 69-44. Δεύτερη στην σχετική λίστα, η Μπάμπεργκ (2010,2011, 2012) και η Κολωνία (2004, 2005, 2007) με 3 κατακτήσεις αντίστοιχα!

Στο μικρό τελικό, όπου προηγήθηκε νωρίς το μεσημέρι, η Μπάγερν Μονάχου επιβλήθηκε εύκολα της Άρτλαντ, με 88-76 κατακτώντας την θέση. Οι παίκτες του Σβέτισλαβ Πέσιτς δυσκολεύθηκαν μόνο στην περίοδο (20-18, 43-43 ημίχρονο). Οι τυπικά φιλοξενούμενοι, ανέβασαν την απόδοση τους στο 2ο μέρος (60-68 3η περίοδο), φτάνοντας εύκολα στην τελική επικράτηση με 12 πόντους διαφορά (88-76).

Κορυφαίος για του νικητές ο Χόμαν με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ σε 26′ συμμετοχής, ενώ για τους παίκτες της Άρτλαντ, ο Τέιλορ πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση πετυχαίνοντας 28 πόντους (5/6 τρίπ.), μαζεύοντας 1 ριμπάουντ σε 30′.