Σε ένα μεγάλο παιχνίδι μεταξύ της Κανάριας και της Μπιλμπάοέλαμψαν οι Έλληνες! Τη νίκη πήρε ο γηπεδούχος Φώτης Λαμπρόπουλος (18π.), με 104-101, απέναντι σε έναν εξαιρετικό Νίκο Ζηση (22π.) και Κώστα Βασιλειάδη (21π.)! Όνειρα… 8αδας για τους γηπεδούχους (10η θέση 14-16 ρεκόρ), αφού πλησίασαν σε απόσταση… αναπνοής Ουνικάχα Μάλαγα και Ομπραντόιρο (9η,8η θέση 15-15 ρεκόρ). Από την θέση συνεχίσει η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη (17-12 ρεκόρ).

Το 1ο ημίχρονο ανήκε στους γηπεδούχους, οι οποίοι κατάφεραν να κάνουν ένα πολύ καλό 1ο δεκάλεπτο (30-20), φτάνοντας στο τέλος της 2ης περιόδου μπροστά στο σκορ με 10 πόντους διαφορά (55-45 ημίχρονο). Στην επανάληψη, οι παίκτες της Μπιλμπάο, με πρωτεργάτες τον Νίκο Ζήση και τον Κώστα Βασιλειάδη, άρχισαν σιγά-σιγά να πλησιάζουν το σκορ, με αποκορύφωμα την ισοφάριση στο τέλος της 3ης περιόδου (72-72). Στο 4ο δεκάλεπτο, οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ σε ένα πραγματικό ντέρμπι (89-85 37’)!

Οι γηπεδούχοι, κρατούσαν μια μικρή διαφορά (96-92 38’), με τους φιλοξενούμενους όμως να μην τα παρατάνε και να μειώνουν με δύο βολές του Βασιλειάδη, σε 98-97 ένα λεπτό πριν την λήξη του παιχνιδιού! Ο Ζήσης, με άλλες δύο βολές διαμόρφωνε το 100-99 στα τελευταία 15’’! Το παιχνίδι συνεχιζόταν με συνεχόμενα φάουλ και βολές από τις δύο ομάδες.

Ο Ρικότι με άλλες δύο κάνει το 102-99, για να έρθει ο Βασιλειάδης για το 102-101. Τέλος, ο Φώτης Λαμπρόπουλος έμελε ναδιαμορφώσει το τελικό σκορ, με δύο εύστοχες προσωπικές βολές, για το 104-101 δίνοντας στην ομάδα του τη σημαντική νίκη, που τους αφήνει να κάνουν σχέδια για την 8αδα του ισπανικού πρωταθλήματος!

Μεγάλη εμφάνιση για τον Φώτη Λαμπρόπουλο, με 18 πόντους (4/6 δίπ., 0/2 τρίπ., 10/11 β.) 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 29’ συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Νίκολας Ρικότι με 22 πόντους (2/3 δίπ., 3/4 τρίπ., 9/11 β.), 2 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 27’, ενώ πολύ καλός και ο Μπλαγκότα Σέκουλιτς με 20 πόντους (7/10 δίπ., 2/3 τρίπ.) και 4 ριμπάουντ σε 24’.

Για την ομάδα του Φώτη Κατσικάρη, μεγάλοι πρωταγωνιστές ήταν οι δύο Έλληνες! Ο Νικος Ζήσης σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του με την Μπιλμπάο, έχοντας 22 πόντους (3/3 δίπ., 4/6 τρίπ., 4/4 β.), 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 35’ συμμετοχής. Εξαιρετικός και ο Κώστας Βασιλειάδης με 21 πόντους (2/4 δίπ., 3/4 τρίπ., 8/9 β.), 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 32’ συμμετοχής.