Χάρη σε ένα ξέσπασμα στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Ζαλγκίρις έκαμψε την αντίσταση της Νεπτούνας με 78-70 εκτός έδρας και συνέχισε με νίκες την πορεία της στο λιθουανικό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ, με τη Νεπτούνας να έχει τον έλεγχο του αγώνα για τριάντα λεπτά (60-51, 30′). Όμως, στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Πρωταθλητές Λιθουανίας ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με επιμέρους σκορ 10-27 πήραν τη νίκη, παραμένοντας μόνοι πρώτοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Γιανκούνας (16π.) και Μότουμ (12π.) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ ο Ίαν Βουγιούκας μέτρησε 4 πόντους (1/4 δίπ., 2/2 β.) και 2 ριμπάουντ σε 15:44”. λεπτά συμμετοχής. Από τους γηπεδούχους, ξεχώρισαν Γκιρτζιούνας και Σακαράουσκας με 16 πόντους έκαστος, όμως δεν ήταν αρκετοί για τη νίκη.