Παρά την υπερπροσπάθεια του Πατ Καλάθη η Αστάνα δεν τα κατάφερε για ακόμη μία φορά, γνωρίζοντας την πέμπτη της ήττα σε έξι αγώνες για την VTB League, αυτή τη φορά εντός έδρας μεαντίπαλο την Μινσκ και τελικό σκορ 92-93, έπειτα από το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης.

Οι γηπεδούχοι παρότι βρέθηκαν να προηγούνται με 61-50 σο τέλος της τρίτης περιόδου και με 76-66 στο 35′, δεν κατάφεραν να φτάσουν τελικά στην επικράτηση, καθώς οι Λευκορώσοι με ένα σερί 11-1 στα τελευταία λεπτά του αγώνα οδήγησαν το παιχνίδι στην παράταση. Οι δύο ομάδες βάδισαν χέρι-χέρι στα επιπλέον πεντάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν τελικά το τέταρτο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα εκτός έδρας. Πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Άντονι Ίλιαρντ, με 37 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Απο πλευράς ηττημένων, ο Πατ Καλάθης πέτυχε νταμπλ-νταμπλ με 20 πόντους, 12 ριμπάουντ και 3 κοψίματα σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Eurocup, Zενίτ Αγίας Πετρούπολης, διεύρυνε το αήττητο σερί της, επικρατώντας των Μπίσονς στη Φινλανδία, με τελικό σκορ 62-83. Οι φιλοξενούμενοι “καθάρισαν” το παιχνίδι στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου όπου ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά +14(68-54). Οι γηπεδούχοι δεν είχαν τις απαραίτητες απαντήσεις και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 63-82 υπέρ της Ζενίτ. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Βίρκχοφ με 21 πόντους, με τον Κάιλ Λάντρι να προσθέτει άλλους 17.

Χάρη στο πολύ καλό της πρώτο δεκάλεπτο(31-18), η επίσης αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Eurocup, Άβτοντορ, κατάφερε να επικρατήσει εντός έδρας απέναντι στη Ρίγα με τελικό σκορ 86-74. Οι Αμερικανοί των γηπεδούχουν έκαναν την διαφορά, καθώς Μπρουκς, Τσάπελ και Πάτερσον σημειώσαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Νίκη και για την αντίπαλο της ΑΕΚ, Κράσνι Οκτριάμπ, η οποία βασιζόμενη στην εξαιρετική επιθετική της λειτουργία, επικράτησε εντός έδρας 96-88 απέναντι στην Νίμπουργκ. Πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Κούπερ και Τζόνσον, με τον πρώτο να τελειώνει τον αγώνα με 24 πόντους, 14 ασίστ και 7 ριμπάουντ και τον δεύτερο να σημειώνει 25 πόντους και να μαζεύει παράλληλα και 11 ριμπάουντ.