Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα για τριάντα και πλέον λεπτά, όμως στην τελευταία περίοδο κατέρρευσε κι έτσι ηττήθηκε με 67-62 από την Όλντενμπουργκ, γνωρίζοντας την τρίτη συνεχόμενη ήττα του (2-4 ρεκόρ) στο Basketball Champions League. Καθοριστικά τα 23 λάθη στα οποία υπέπεσαν συνολικά οι “ασπρόμαυροι”, καθώς και το γεγονός ότι έμειναν δίχως σκορ στο τελευταίο δίλεπτο.

Κλάντον και Μιλιένοβιτς με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα ήταν οι κορυφαίοι του “Δικέφαλου του Βορρά”, ενώ από πλευράς νικητών ξεχώρισε ο Κβάλε (16π.) και ο Μάσενατ (13π.).

Το φιλμ

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με ονειρικό τρόπο το παιχνίδι (1-11, 6:22”) και επέβαλε πλήρως το ρυθμό του συνολικά στην πρώτη περίοδο, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 11-24 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, όμως, τα πράγματα άλλαξαν, καθώς η Όλντενμπουργκ έτρεξε 12-0 σερί, πλησιάζοντας στον πόντο (23-24, 5:40”). Παρόλα αυτά, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου άντεξε στην πίεση και αντέδρασε σωστά, γεγονός που μεταφράστηκε στο +6 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (27-33, 20′).

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πλησιάσουν εκ νέου, όμως ο ΠΑΟΚ είχε τις λύσεις κι έτσι διατηρούσε σταθερή τη διαφορά (37-42, 5′), σκηνικό που συνεχίστηκε ως και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (48-51, 30′).

Στις αρχές της τέταρτης περιόδου, όμως, η Όλντενμπουργκ πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στο παιχνίδι (52-51, 8:57”) και από εκείνο το σημείο κι έπειτα το ματς έγινε θρίλερ με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Με καλάθι του Κλάντον, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 60-62, δύο λεπτά πριν το τέλος, όμως με τρίποντο του Πώλντινγκ η Όλντενμπουργκ ανέκτησε το προβάδισμα με 63-62 1:41” πριν το τέλος. Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ αστόχησε σε τρίποντο δια χειρός Χρυσικόπουλου, ενώ λίγο αργότερα ο ίδιος υπέπεσε σε λάθος. Έτσι, ο Κβάλε με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 65-62 24” πριν τη λήξη, με τους Γερμανούς να ρίχνουν στο καναβάτσο τον “Δικέφαλο του Βορρά”.

Τα δεκάλεπτα: 11-24, 27-33, 48-51, 67-62