Η Ιστανμπούλ ΒΒ ήταν η νικήτρια στην εξ ‘αναβολής αναμέτρηση της 1ης αγωνιστικής του τουρκικού πρωταθλήματος απέναντι στη Μπάνβιτ με 94-88, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε τελικά στην παράταση.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης στα πρώτο μέρος, με την ανάπαυλα του ημίχρονο να βρίσκει το σκορ στο 49-35, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με αντεπίθεση διαρκείας στο τέταρτο δεκάλεπτο(15-25 επιμέρους σκορ) κατάφεραν να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, χάρη σε 2/2 βολές του Φόρστον. Στο έξτρα πεντάλεπτο η Ινσταμπούλ ΒΒ πήρε τα “ηνία” στο σκορ, φτάνοντας τελικά στην επικράτησε με 94-88, πετυχαίνοντας έτσι την δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ντέντμον με 25 πόντους, με τον Κλούμποτσαρ να τον ακολουθεί με 23. Από πλευράς ηττημένων, ο Φόρστον σημείωσε 29 πόντους, με τον Μοερμάν να πετυχαίνει νταμπλ-νταμπλ με 21 πόντους και 17 ριμπάουντ.