Και η… κατηφόρα δε σταματά για τους Ρώσους! Μετά τη σοκαριστική ήττα του πρώτου παιχνιδιού από την Ελβετία, σειρά είχε και αυτή από την Ιταλία με 63-65, για το δεύτερο αγώνα του ομίλου της, για τα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2015.

Για 30 λεπτά φαινόταν πως η Ρωσία θα ήταν η νικήτρια, χάρη στη μέχρι τότε απόδοσή της, όμως η αντίδραση της «Σκουάντρα Ατζούρα» στο τελευταίο δεκάλεπτο έφερε τον… καταποντισμό των αντιπάλων τους, καθώς έκανε την ανατροπή με επιμέρους σκορ 12-22! Στο τέλος, οι νικητές ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών, κι έτσι κατάφεραν να σημειώσουν μία σημαντική νίκη.

Ο αρχηγός της Αρμάνι Μιλάνο, Σάντρο Τζεντίλε, ήταν ο πρωταγωνιστής του αγώνα, με 20 πόντους, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του ήταν και οι Ντατόμε, Αραντόρι και Τσιντσαρίνι. Οι πρώτοι δύο πέτυχαν 11 πόντους έκαστος, ενώ ο τελευταίος 10. Για τους ηττημένους, ο Μοζγκόφ κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια με double double 17 πόντων και 10 ριμπάουντ, μαζί με τους 8 πόντους και τα 10 ριμπάουντ του Κουρμπάνοφ.