Η Ομπραντόιρο επιβλήθηκε εκτός έδρας με 78-73 της Φουενλαμπράδα στην τελευταία αναμέτρηση της 4ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος. Για την ομάδα του πρώην παίκτη του ΠαναθηναϊκούΒασίλη Ξανθόπουλου (4π., 7 ασίστ), ήταν το πρώτο “διπλό” και συνάμα η πρώτη νίκη στην Liga Endesa για φέτος, ενώ για την Φουενλαμπράδα του επίσης πρώην “πράσινου”, Άντι Πάνκο (16π., 2 ριμπ.), ήταν η 3η ήττα σε 4 αγώνες. Στα άλλα δύο παιχνίδια της βραδιάς, η Γκραν Κανάρια συνέχισε την πολύ καλή της πορεία στην ACB (4-0 ρεκόρ) κερδίζοντας εντός έδρας την Κανάριας με 79-61 (4-0 ρεκόρ), ενώ η Ουνικάχα Μάλαγα πέρασε δύσκολα από την έδρα της Μπανταλόνα με 65-63.

“Έσπασε το ρόδι” ο “Ξανθό” απέναντι στον πρώην συμπάικτη του…

Η ομάδα του Βασίλη Ξανθόπουλου, δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 28-23 στο τέλος της 1ης περιόδου. Στη συνέχεια ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της, βελτίωσε πολύ την άμυνα της και με ένα επιμέρους σκορ 4-18, πήγε στα αποδυτήρια με το +9 (32-41). Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παρκέ το ίδιο σοβαρά και διεύρυναν το προβάδισμα τους για το 40-55 της 3ης περιόδου! Στο 4ο δεκάλεπτο οι παίκτες της Φουενλαμπράδα προσπάθησαν να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή, αλλά το μόνο που κατάφεραν απέναντι στους αποφασιστικούς σήμερα φιλοξενούμενους, ήταν να μειώσουν για το τελικό 78-73.

Ο Βασίλης Ξανθόπουλος σε 28’ συμμετοχής καθοδήγησε… μαεστρικά την ομάδα του, μοιράζοντας 7 ασίστ, ενώ πρόσθεσε, 4 πόντους (1/1 δίπ., 0/2 τρίπ., 2/2 β.) και κατέβασε 1 ριμπάουντ. Πρώτος σκόρερ για την Ομπραντόιρο ήταν ο Μπεν Ντιούαρ με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 26 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Μάριο Ντέλας πρόσθεσε άλλους 13 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Για τους ηττημένους ξεχώρισαν ο Άντι Πάνκο (2ριμπ.) και ο Ιβάν Πάουνιτς (1ριμπ.) με 16 πόντους αντίστοιχα.

Φουενλαμπράδα – Ομπραντόιρο 73-78

Η κατάταξη: Ρεάλ Μαδρίτης 4-0, Μπαρτσελόνα 4-0, Γκραν Κανάρια 4-0, Κανάρια 3-1, Βαλένθια 3-1, Σαραγόσα 3-1, Ουνικάχα Μάλαγα 3-1, Μούρθια 2-2, Μανρέσα 2-2, Φουενλαμπράδα 2-2, Μπανταλόνα 1-3, Καχασόλ 1-3, Εστουντιάντες 1-3, Λαγκούν Άρο 1-3, Λαμποράλ Κούτσα 1-3, Βαγιαδολίδ 1-3, Ομπραντόιρο 1-3, Μπιλμπάο 0-4