Το τελικό 95-88 της Αρμάνι Μιλάνο επί της Σάσαρι δίνει στους πρώτους τη δυνατότητα να ελπίζουν σε ανατροπή της εις βάρος τους κατάστασης, μειώνοντας την ημιτελική σειρά με τη Σάσαρι σε 3-2. Αρκεί να θυμηθεί κανείς την περσινή σειρά των τελικών με τη Σιένα, όταν η ομάδα του Λούκα Μπάνκι είχε βρεθεί στην ίδια θέση και με «σπάσιμο» της έδρας της αντιπάλου της είχε καταφέρει την ολική επαναφορά.

υτό, Στο ματς απάντως, τα πράγματα έμοιαζαν διαφορετικά όταν η ομάδα της Σαρδηνίας ήταν μπροστά με 41-53 στο ημίχρονο και έδειχνε έτοιμη να περάσει στους τελικούς από σήμερα. Με επιμέρους σκορ 30-11, όμως, στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανακτήσουν τον έλεγχο της αναμέτρησης, μην έχοντας στο τέλος πρόβλημα να διατηρήσουν το υπέρ τους προβάδισμα. Για άλλη μία φορά ήταν εκεί οι Τζεντίλε και Σάμιουελς, με τον αρχηγό να έχει 25 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ και το δεύτερο 24 πόντους και 9 ριμπάουντ.