Άλλη μία νίκη πέτυχε η Μπιλμπάο, αυτή τη φορά για την 24η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος, κερδίζοντας εντός έδρας την Βαγιαδολίδ, με 87-81, ενώ στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Βαλένθια επιβλήθηκε της Εστουντιάντες, με 81-71.

Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη, δεν ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα και βρέθηκε να χάνει στην περίοδο, με 18-22. Οι ομάδες συμβάδιζαν συνεχώς στο σκορ και το ημίχρονο βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με δύο πόντους (39-41). Στην επανάληψη η Μπιλμπάο έκανε το… “ξέσπασμα” της βελτιώνοντας πολύ την άμυνα και κλείνοντας την περίοδο, με 68-57! Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πήγαν να επανέλθουν στο παιχνίδι, αλλά οι παίκτες του Έλληνα τεχνικού ήταν ψύχραιμοι κρατώντας την νίκη, που τους ανεβάζει προσωρινά στην θέση της βαθμολογίας (15-9), ενώ οι φιλοξενούμενοι παραμένουν στην 15η θέση (9-15).

Κορυφαίος για τους νικητές ο Νίκος Ζήσης, πετυχαίνοντας 20 πόντους (6/8 δίπ., 1/4 τρίπ, 5/5 β., 1 ριμπ., 7 ασίστ) σε 30′ συμμετοχής! Καλός και ο Κώστας Βασιλειάδης, με 13 πόντους (2/2 δίπ., 3/7 τρίπ., 4 ριμπ., 2 ασίστ) σε 37′ συμμετοχής. Για τους γηπεδούχους διασώθηκε, ο Μάρτινς με 20 πόντους (10/12 δίπ.) σε 30′ συμμετοχής.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Βαλένθια δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να επιβληθεί της Εστουντιάντες, μπαίνοντας πολύ δυνατά στην αναμέτρηση (24-13 1η περίοδο). Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους φιλοξενούμενους να χάνουν, με 6 πόντους (44-38). Τίποτα δεν άλλαξε στην επανάληψη (64-55 3η περίοδο), με τους γηπεδούχους να κατακτούν την νίκη, με 81-71, που τους κρατά στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα (14-10), ενώ η Εστουντιάντες πέφτει στην (12-12).

Πολυτιμότερος για τους νικητές, ο Ντόελμαν με 17 πόντους (4/8 δίπ., 2/6 τρίπ., 3/4 β.) σε 28′ συμμετοχής, ενώ για τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισε ο Κούριτς, με 17 πόντους (3/11 δίπ., 3/3 τρίπ., 2/2 β.) σε 27′.