Στον απόηχο της μεγάλης της νίκης στο ΣΕΦ επι του Ολυμπιακού, η Φενερμπαχτσέ έκαμψε πολύ δύσκολα το εμπόδιο της Ίνσταμπουλ ΒΒ με 89-91 στην παράταση.

Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς βρίσκονταν από την αρχή πίσω στο σκορ και έπρεπε περάσουν 30 λεπτά αγώνα για να αντιδράσει. Εντέλει, στην τελευταία περίοδο η Φενέρ ξαναμπήκε στο παιχνίδι και λίγα δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 76-78 χάρη σε καλάθι του Μπιέλιτσα. Ο πρώην “πράσινος”, όμως Ζακ Ράιτ σκόραρε στην επόμενη επίθεση και έστειλε τον αγώνα στην παράταση. Εκεί, ο Νίκος Ζήσης και οι συμπαίκτες του αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και τυχεροί πανηγυρίζοντας την νίκη με δύο καθοριστικές εύστοχες βολές του Γκάουντλοκ 21” πριν το φινάλε.

Στα “ρηχά” κινήθηκε ο Έλληνας πλέι μέικερ με 0 πόντους, 1 ριμπάουντ και 3 ασσίστ, ενώ ο Μπογκντάνοβιτς με 16 έκανε πολύ καλό παιχνίδι για τους νικητές.