Με τον Τζέισι Κάρολ να κάνει… πάρτι στο τελευταίο δεκάλεπτο, σκοράροντας 19 πόντους και «σκοτώνοντας» ουσιαστικά την «αιώνια» αντίπαλο, η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε… ρελάνς στην προ 10 ημερών απάντηση της Μπαρτσελόνα, στο πλαίσιο της δεύτερης φάσης της Ευρωλίγκα, χάρη στο τελικό 91-78. Ο Αμερικανός σουτέρ, είχε συνολικά 26 πόντους, με 4/6 τρίποντα και ήταν σίγουρα ο καθοριστικός παράγοντας αυτού του «Κλάσικο». Σε «οργιώδη» μέρα βρέθηκε και ο Σέρχιο Ροντρίγκες, ο οποίος εκτός των 13 του πόντων, μοίρασε και 9 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους, κορυφαίος αναδείχθηκε ο Άντε Τόμιτς με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ, εκ των οποίων και 6 επιθετικά.

Και όλα αυτά, ενώ θα μπορούσε να πει κανείς ότι η ανατροπή της Ρεάλ ήρθε κόντρα στη ροή του αγώνα. Μπορεί οι «Μερένχες» να είχαν σταθερά το προβάδισμα στο πρώτο μέρος (44-38), αλλά οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ με την εξαιρετική τρίτη περίοδο που πραγματοποίησαν, πήραν αυτοί τον έλεγχο, προηγούμενοι με 61-63 και το μομέντουμ φαινόταν να είναι με το μέρος τους. Ο Κάρολ είχε, όμως… άλλη γνώμη και φρόντισε να κρίνει το μεγάλο ευρωπαϊκό ντέρμπι υπέρ της ομάδας του.

Δεκάλεπτα: 26-20, 44-38, 61-63, 91-78.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ρίβερς, Νοσιόνι 7 (1), Καμπάτσο, Ματσιούλις 5, Ρέγιες 11, Ροντρίγκες 13 (1/3 τρίποντα, 9 ασίστ), Αγιόν 6, Κάρολ 26 (7/9 δίποντα, 4/6 τρίποντα), Γιουλ 12 (2), Μεζρί 11

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Χεζόνια 9 (1), Χουέρτας 4, Αμπρίνες 2, Ναβάρο 5 (1), Σατοράνσκι 10 (3), Πλάις 8, Τόμας 5 (1), Όλεσον 2, Λάμπε 4, Νάχμπαρ 7 (1), Τόμιτς 22