Την ήττα γνώρισε η Μακάμπι Τελ Αβίβ με 83-73 από την Χάποελ Χολόν εκτός έδρας, για την 1η αγωνιστική του φετινού πρωταθλήματος στο Ισραήλ. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στη μεγαλύτερη διάρκεια του, αλλά οι γηπεδούχοι με ένα ξέσπασμα στη 4η περίοδο (22-8 επιμέρους σκορ) έφτασαν στη νίκη με 10 πόντους διαφορά. Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού, η μεγάλη επιστροφή του Ντέιβιντ Μπλούθενταλ για την Μακάμπι, οποίος ήταν πολύ καλός πετυχαίνοντας 11 πόντους (3/6 τρίπ.).

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3 πόντους (25-22). Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και πέρασαν μπροστά, για το 39-44 του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες της Χολόν έμειναν κοντά στη Μακάμπι (61-65 3η περίοδο) και με επιμέρους σκορ 22-8 στην τέταρτη περίοδο, αιφνιδίασαν τους φιλοξενούμενους, φτάνοντας  στη μεγάλη εντός έδρας νίκη με 83-73.

Ο Σοφοκλής Σχορτανίτης δεν βρέθηκε σε καλή μέρα έχοντας 3 πόντους (3/4 β.), 4 ριμπάουντ και 2 κοψίματα. Πρώτος σκόρερ για την Μακάμπι Τελ Αβίβ ήταν ο, Ρίκι Χίκμαν με 16 πόντους.

Για τους νικητές ο Ισραέλι πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση με 26 πόντους και 7 ασίστ και ακολούθησε ο Άσμπουρι με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ.