Η Λουκόιλ ξεκίνησε ιδανικά την υπεράσπιση του περσινού πρωταθλήματος της NBL, κερδίζοντας εκτός έδρας την Τσέρνο, με 71-63. Οι φιλοξενούμενοι του Δημήτρη Βεργίνη, είχαν το προβάδισμα από την αρχή του παιχνιδιού (14-17 1η περίοδος) και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 6 πόντους (30-36).

Στην επανάληψη, οι παίκτες της Τσέρνο προσπάθησαν να πλησιάσουν στο σκορ αλλά οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν μια διαφορά ασφαλείας, για το 49-55 της 3ης περιόδου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στη νικηφόρα πρεμιέρα με 71-63.

Ο Δημήτρης Βεργίνης είχε πολύ καλή παρουσία και ήταν σχεδόν αλάνθαστος με 11 πόντους (2/2 δίπ., 2/2 τρίπ., 1/2 β.) και 2 κλεψίματα σε 21’ συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ για την Λουκόιλ, ο Αλάντο Τάκερ με 23 πόντους.