Η Μπάνβιτ κέρδισε με 85-81 την Τραμπζονσπόρ στo πλαίσιo των προκριματικών αγώνων του κυπέλλου Τουρκίας. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού για 30 λεπτά, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο βάλθηκε να… “γκρεμίσει” ό,τι “έχτιζε” σε όλο τον αγώνα. Στο σημείο αυτό, ανέλαβαν δράση οι δύο κορυφαίοι του παιχνιδιού για την Μπάνβιτ, ο Ερλ Ρόουλαντ και ο Σάμι Μέχια, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του Έλληνα τεχνικού, για την 1η αγωνιστική του Α’ ομίλου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ένα σερί 10-0 για την Μπάνβιτ, δείχνοντας από το ξεκίνημα ποιο θα είναι το αφεντικό της αναμέτρησης (17-27 1η περίοδος). Οι παίκτες της Τραμπζονσπόρ δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και πήγαν στα αποδυτήρια με το -16 (28-44). Στην επανάληψη, δεν άλλαξε κάτι και η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη διατηρούσε εύκολα το προβάδισμα (52-68 3η περίοδο). Σε αυτό το σημείο οι παίκτες της Μπάνβιτ νόμιζαν πως τελείωσε ο αγώνας και… εξαφανίστηκαν από το παρκέ.

Η Τραμπζοσπόρ το εκμεταλλεύτηκε και τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 21-5, ισοφάρισε με εύστοχο τρίποντο του Αντνάν Κιουσέλμπας σε 73-73 στο 37ο λεπτό! Εκεί, ανέλαβαν δράση και πάλι ο Ρόουλαντ και ο Μέχια για την Μπάνβιτ, όπου με ένα δίποντο και 2 εύστοχες βολές αντίστοιχα, έκαναν το 73-77 ενάμισι λεπτό πριν το τέλος. Στην συνέχεια αντέδρασαν και πάλι οι παίκτες της Τραμπζονσπόρ μειώνοντας σε 80-82, με δύο βολές του Τουτκού Ασίκ 15’’ πριν το τέλος, αλλά δεν άλλαξε κάτι και η Μπάνβιτ ξεκίνησε με το… “δεξί” την 1η αγωνιστική των προκριματικών του κυπέλλου Τουρκίας, με 4 πόντους διαφορά (85-81).

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Σάμι Μέχια με 23 πόντους (4/7 δίπ., 2/5 τρίπ., 9/12 β.), 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 31’ συμμετοχής. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον πρώην άσο της Ρίγα, Ερλ Ρόουλαντ, με 22 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 28’.

Για την Τραμπζονσπόρ προσπάθησε ο Τουτκού Ασίκ με 20 πόντους (1/5 δίπ., 4/5 τρίπ., 6/6 β.), 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 31’ συμμετοχής. Ακολούθησε ο Κιρκ Πένι με 15 πόντους και 3 ριμπάουντ.