Το αήττητο των τριών πρώτων αγώνων έλαβε τέλος για την Εστουντιάντες, η οποία υπέκυψε στο Μπιλμπάο απέναντι στους “άνδρες με τα μαύρα” του Φώτη Κατσικάρη με 86-85. Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός σε όλη του τη διάρκεια και τα τελευταία δευτερόλεπτα κύλησαν με μεγάλη αγωνία. Ο Κώστας Βασιλειάδης ωστόσο σήκωσε όρθιους 10000 Βάσκους, όταν ευστόχησε σε τρίποντο που ουσιαστικά “σκότωσε” τους “φοιτητές” γράφοντας το 86-82!

Ο Ελληνας παίκτης ολοκλήρωσε τον αγώνα με 15 πόντους, τρία ριμπάουντ και δύο ασίστ σε 30 λεπτά, ενώ ο Νίκος Ζήσης σε 14 λεπτά, είχε δύο πόντους και τρεις ασίστ. Εξαιρετική εμφάνιση γιατους γηπεδούχους πραγματοποίησε ο Λαμόντ Χάμιλτον με 21 πόντους και οχτώ ριμπάουντ, ενώ από την Εστουντιάντες ο Γκάμπριελ είχε 21 πόντους και τον ακολούθησαν οι Κιρκσέι και Ινγκλις με 16.

Στα άλλα ματς της πρώτης ημέρας της τέταρτης αγωνιστικής, η Μάλαγα πέρασε άνετα από την έδρα της Φουενλαμπράδα με 73-58, ενώ η Καχασόλ πήρε την πρώτη της νίκη κερδίζοντας τη Γκραν Κανάρια με 74-63.