Εντυπωσιακά συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους για την 30η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος, η Μπάμπεργκ και η Μπρεμερχάβεν, εναντίον της Γκίσεν και της Τρίερ αντίστοιχα. Οι πρωτοπόροι της βαθμολογίας διέλυσαν τους φιλοξενούμενους, με 51(!) πόντους διαφορά (105-54), ενώ η Μπρεμερχάβεν με 32 (105-73)!

Η Μπάμπεργκ, συνάντησε μόνο στο 1ο δεκάλεπτο μία σθεναρή αντίσταση (22-17) από την τελευταία της βαθμολογίας Γκίσεν. Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι “κατέρρευσαν” (50-32 ημίχρονο, 73-42 3η περίοδο), με τους γηπεδούχους να περνάνε το πιο ήσυχο απόγευμα της χρονιάς (105-54).

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Κρις Φλέμινγκ, ο Φίλιπ Νιούμαν με 24 πόντους (5/7 δίπ., 14/16 β.), και 8 ριμπάουντ σε 24′ συμμετοχής. Για τους φιλοξενούμενους, ο Βάιζερ είχε 11 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Η Μπρεμερχάβεν, ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση (31-11 1η περίοδο), κλείνοντας το ημίχρονο με 24 πόντους διαφορά (59-35). Στην επανάληψη, δεν άλλαξε κάτι (76-52 3η περίοδο), με τους παίκτες της Τρίερ να μην μπορούν πλησιάσουν κοντά στο σκορ σε κανένα σημείο του αγώνα και να δέχονται την συντριβή, με 105-73!

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους, ο Τζάκσον με 24 πόντους (9/9 δίπ., 1/5 τρίπ., 3/3 β.), 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε 36′ συμμετοχής. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στιούαρτ με 15 πόντους (2/7 δίπ., 3/6 τρίπ., 2/2 β.), 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 26′.

Η Μπάμπεργκ, με αυτή τη νίκη παραμένει στην θέση (22-5 ρεκόρ),ενώ η Γκίσεν τελευταία και χωρίς καμία ελπίδα για παραμονή στην κατηγορία (4-24 ρεκόρ). Η Μπρεμερχάβεν, ανέβηκε στην 12η θέση πλησιάζοντας την Τρίερ, στην 11η θέση, έχοντας μία νίκη διαφορά (13-15 ρεκόρ, 12-17 ρεκόρ).