Χάρη σ’ ένα απίθανο buzzer-beater τρίπονο του Τζο Ράγκλαντ ανάμεσα σε δύο αντιπάλους, η Αβελίνο “έριξε στο καναβάτσο” με 74-72 τη Ρέτζιο Εμίλια και προκρίθηκε στον τελικό του ιταλικού Σούπερ Καπ!

Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν και ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 18 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Ράντολφ και Τόμας με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από τη Ρέτζιο Εμίλια, ξεχώρισαν ο Πολονάρα (18π.), ο Ντελα Βάλε (14π.) και ο Αραντόρι (13π.).

Το φιλμ

Στην αρχή του αγώνα, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τη Ρέτζιο Εμίλια να έχει ένα οριακό προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-22, 10′). Το ίδιο συνέβη και στην δεύτερη περίοδο, με τις Αβελίνο και Ρέτζιο Εμίλια να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, αλλά τους τυπικά γηπεδούχους να έχουν τα ηνία, πηγαίνοντας προς τα αποδυτήρια (40-39, 20′).

Στην επανάληψη, η Ρέτζιο Εμίλια κατάφερε να επιβάλει το ρυθμό της κι έτσι προηγήθηκε με +9 (47-56), με την τρίτη περίοδο να λήγει 58-51 υπέρ της (30′). Με την αναμέτρηση να βρίσκεται σε τεντωμένο σχοινί, στο τελευταίο λεπτό με βολή του Ράγκλαντ η Αβελίνο προηγήθηκε με 71-70, όμως ο Πολονάρα έβαλε ξανά μπροστά τη Ρέτζιο Εμίλια με 71-72, 2,2” πριν το τέλος. Παρόλα αυτά, η Αβελίνο δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και χάρη σ’ ένα απίθανο buzzer-beater του Ράγκλαντ πήρε τη σπουδαία νίκη-πρόκριση με 74-72.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 40-39, 51-58, 74-72