Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη, στον πρώτο ημιτελικό του Eurocup, πήρε πολύ μεγάλη νίκη, στην Ουκρανία με αντίπαλο την Μπουντιβέλνικ, με 93-83. Μεγάλοι πρωταγωνιστές, ο Κώστας Βασιλειάδης και ο Νίκος Ζήσης, σκοράροντας 20 και 14 πόντους αντίστοιχα. Με το +10, αναμένεται να έχει εύκολο έργο στον επαναληπτικό της Ισπανίας στις 27/03.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι έχοντας την βοήθεια των 4.500 φιλάθλων τους, που κατέκλυσαν το “Παλάς Σπορτ” στο Κίεβο, προσπάθησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Απέναντι τους όμως, η πολύ καλά προετοιμασμένη Μπιλμπάο είχε τις λύσεις, για το 19-20 της 1ης περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο, η ομάδα των Ελλήνων διεθνών, κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα και να προηγηθεί με 4 πόντους στη λήξη του ημιχρόνου (44-48). Έως εκείνο το σημείο, μεγάλο παιχνίδι για τους γηπεδούχους από τον Μάλκομ Ντίλνεϊ σκοράροντας 19 πόντους, ενώ από την Μπιλμπάο ο Χάμιλτον, με 14.

Στην επανάληψη, τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για την ομάδα του Φώτη Κατσικάρη, μπαίνοντας δυνατά στο παρκέ και δείχνοντας πως θέλει να καθαρίσει την υπόθεση πρόκριση από το πρώτο παιχνίδι (53-65 στο 27′), κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμα, για το +10 της 3ης περιόδου (61-71). Στο 4ο δεκάλεπτο, δεν άλλαξε κάτι, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να επανέλθουν (μείωσαν έως 5 πόντους 70-75) στο παιχνίδι και τους παίκτες της Μπιλμπάο, να κρατάνε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (93-83), κάνοντας το μεγάλο βήμα για την πρόκριση.

Ξεχώρισαν οι Έλληνες διεθνείς στην αναμέτρηση, με τον Κώστα Βασιλειάδη να πετυχαίνει 20 πόντους (3/4 δίπ., 4/7 τρίπ., 2/2 β.), 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ 29′ συμμετοχής. Ο Νίκος Ζήσης, πρόσθεσε άλλους 14 πόντους (4/4 δίπ., 2/3 τρίπ.), μαζεύοντας 1 ριμπάουντ σε 20′. Πρώτος σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ο Χάμιλτον με 26 πόντους. Για τους γηπεδούχους, ξεχώρισε ο Μάλκομ Ντίλνεϊ πραγματοποιώντας μεγάλη εμφάνιση, με 38 (!) πόντους (3/4 δίπ., 6/9 τρίπ., 14/16 β.) και 8 ριμπάουντ σε 38′ συμμετοχής!