Σε ένα πραγματικό ντέρμπι η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Μπιλμπάο για την 19η αγωνιστική της ισπανικής ACB, με 87-85 στην παράταση (73-73κ.α.)! Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση (15-20 1η περίοδος) και με πρωταγωνιστές τους Ζήση και Βασιλειάδη, έδειχναν ικανοί για το μεγάλο “διπλό” (29-32 ημίχρονο). Δεν άλλαξε κάτι στην επανάληψη και οι Βάσκοι ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ, προβληματίζοντας την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ.

Το παιχνίδι εξελίχτηκε σε “θρίλερ” στα τελευταία λεπτά, με τον ψύχραιμο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να διαμορφώνει με δύο ελεύθερες βολές το 73-73 και να στέλνει την αναμέτρηση στην παράταση! Εκεί η ομάδα των “Μπλαουγκράνα” έχοντας την ψυχολογία με το μέρος της, κατάφερε να πάρει την μεγάλη νίκη 87-85 (σ.σ.: αστόχησε ε τρίποντο ο Βασιλειάδης).

Ο Έλληνας σούτινγκ γκαρτν ήταν και πάλι ο πρώτος σκόρερ των “ανδρών με τα μαύρα” καθώς πέτυχε 24 πόντους (4/5 δίπ., 2/7 τρίπ., 10/11 βολές) σε 23 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Νίκος Ζήσης είχε 12 πόντους (4/8 δίπ., 0/2 τρίπ., 4/4 βολές) και 3 ασίστ σε κάτι περισσότερο από 30 λεπτά.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας, η Ρεάλ Μαδρίτης μετά την προχθεσινή της νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό(58-54), κατάφερε να κερδίσει Βαγιαδολίδ και… κούραση με 87-75. Οι φιλοξενούμενοι ήταν κοντά στο σκορ (49-46 ημίχρονο), αλλά οι μαδριλένοι κρατώντας συνέχεια κατά την διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου μία διαφορά 7-10 πόντων, δεν συνάντησαν ιδιαίτερες δυσκολίες για την τελική επικράτηση. Κορυφαίος για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο, ο Σέρτζιο Γιούλ με 21 πόντους (7/8δίπ.)

Τέλος η Μανρέσα πήρε σπουδαίο “διπλό” στην έδρα της Γκραν Κανάρια (65-75), όπου θα την βοηθήσει στην προσπάθεια της για την παραμονή, ενώ την ήττα γνώρισε η Κανάριας του Φώτη Λαμπρόπουλου 81-67 στην έδρα της Σαραγόσα. Ο Έλληνας πάουερ φόργουορντ, δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του να αποφύγει την 12η ήττα στο πρωτάθλημα, έχοντας 2 πόντους (1/5δίπ., 0/2β., 6ριμπ.)

Η 19η αγωνιστική ολοκληρώνεται με δύο αναμετρήσεις: Εστουντιάντες – Λαγκούν Άρο (19:30), Χοβεντούτ – Ουνικάχα (20:00)