Ότι έχτισε στο πρώτο ημίχρονο το γκρέμισε στο δεύτερο, η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο, χάνοντας εντός έδρας από την 11η Κρεμόνα, με 81-78, μένοντας και άλλο πίσω από την πρώτη τριάδα του βαθμολογικού πίνακα. Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η Ρόμα κέρδισε την Βενέτσια 74-69, παραμένοντας στην θεση της βαθμολογία, ενώ οι φιλοξενούμενοι στην !

Η αναμέτρηση ξεκίνησε καλά για τους Έλληνες διεθνής, με το Μιλάνο να είναι μπροστά με 2 πόντους στην περίοδο (20-18) και με 7 στο ημίχρονο (43-36). Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν και κατάφεραν να μειώσουν, σε 58-56 στο τέλος της 3η περιόδου. Οι γηπεδούχοι έδειχναν εγκλωβισμένοι και οι φιλοξενούμενοι σιγά-σιγά να πιστεύουν στην νίκη. Τελικά, αυτή ήρθε, με την Κρεμόνα στην 4η περίοδο να είναι αποφασιστική στα τελευταία λεπτά και με το Μιλάνο δίχως να έχει καθαρό μυαλό και να χάνει μέσα από τα χέρια του μία σημαντική νίκη, με 81-78!

Μακριά απο τον καλό τους εαυτό οι Έλληνες στην σημερινή αναμέτρηση. Ο Γιάννης Μπουρούσης πέτυχε 7 πόντους (1/4 δίπ., 0/2 τρίπ., 5/6β.), μαζεύοντας 5 ριμπάουν, έχοντας 2 κοψίματα και 2 ασίστ, σε 17΄συμμετοχής, ενώ ο Αντώνης Φώτσης έμεινε άποντος (0/3 δίπ., 0/3 τρίπ.), μαζεύοντας 6 ριμπάουντ και έχοντας 1 κόψιμο, σε 16′

Κορυφαίος για τους νικητές ο Πέριτς, με 23 πόντους (7/14 δίπ., 1/2 τρίπ., 6/8 β.) και 9 ριμπάουντ σε 37′ συμμετοχής, ενώ για το Μιλάνο ξεχώρισε ο Τζεντίλε με 15 πόντους (5/10 δίπ. 0/1 τρίπ., 5/10 β.) και μαζεύοντας 7 ριμπάουντ σε 25′.