Η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε εκτός έδρας της Γκιλμπόα Γκαλίλ με 85-74 για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος του Ισραήλ και διπλασίασε τις φετινές της επιτυχίες (6η θέση, 2-2 ρεκόρ). Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ άφησε εκτός δωδεκάδα τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη και τον Ντέβιν Σμιθ, ώστε να πάρουν… ανάσες ενόψει της 4ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας (7/11) με αντίπαλο την Λιέτουβος Ρίτας του Ανδρέα Γλυνιαδάκη εκτός έδρας για τον Δ’ όμιλο.

Οι “κίτρινοι” ξεκίνησαν εντυπωσιακά την αναμέτρηση (18-28 1η περίοδο), ενώ πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά 16 πόντων (34-50). Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι, με τους γηπεδούχους να μην βρίσκουν τις λύσεις για να πλησιάσουν τη Μακάμπι στο σκορ (54-68 3η περίοδο), με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να φτάσουν εύκολα στη νίκη με 85-74. Κορυφαίος τον νικητών ο Ρίκι Χίκμαν με 20 πόντους και 3 ριμπάουντ, ενώ ο Γιόγκεβ Οχαγιόν πρόσθεσε άλλους 17 πόντους και 6 ασίστ.