Η Ρέτζιο Εμίλια νίκησε στον πέμπτο και τελευταίο αγώνα των ημιτελικών με την Βενέτσια με 70-63 και πέρασε στους τελικούς του Ιταλικού πρωταθλήματος, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Σάσσαρι που βρίσκεται από εχθές εκεί.

Συγκλονιστική ήταν η ημιτελική σειρά της Liga A, με τους παίκτες του Μασιμιλιάνο Μενέτι να ανατρέπουν την εις βάρος τους κατάσταση και να έχουν, τώρα, την ευκαιρία να διεκδικήσουν τον τίτλο.

Το συγκρότημα του Κάρλο Ρεκαλκάτι έδειξε ικανό να εκμεταλλευτεί το πλεονέκτημα έδρας όταν προηγήθηκε με 34-29 στο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι όμως εξαπέλυσαν την αντεπίθεσή τους στο δεύτερο μέρος και με επιμέρους σκορ 22-17 στην τελευταία περίοδο έφθασαν στο σπουδαίο «διπλό».

Ο Αντρέα Τσιντσιαρίνι ήταν και πάλι πρώτος σκόρερ τους με 18 πόντους, ενώ ο Ντάριους Λαβρίνοβιτς είχε 15 πόντους και εννέα ριμπάουντ. Από τη Βενέτσια ξεχώρισε ο Χρβόγιε Πέριτς με 15 πόντους και πέντε ριμπάουντ.