Την εκτός έδρας νίκη, με 98-85 πανηγύρισε η Μπάγερν Μονάχου στην έδρα της Μπάμπεργκ, κάνοντας το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών του γερμανικού πρωταθλήματος. Το παιχνίδι στην μεγαλύτερη του διάρκεια ήταν ντέρμπι (38-38 ημίχρονο) και με τις δύο ομάδες να δείχνουν ικανές για την νίκη (60-61 3η περίοδο). Στο 4ο δεκάλεπτο όμως, η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς, έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 25-37, φτάνοντας στο σημαντικό “διπλό”, με 13 πόντους διαφορά (98-85 τελικό), κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές, Ράις Τάιρες με 25 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 23’ συμμετοχής. Ακολούθησαν, ο πρώην “ερυθρόλευκοςΓιοτάμ Χαλπερίν με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Γιάγκλα Γιαν Χέντριξ με 16 πόντους και 1 ριμπάουντ.

Για την Μπάμπεργκ, ξεχώρισε ο Νάχμπαρ με 22 πόντους και 1 ριμπάουντ σε 26’ συμμετοχής. Καλός και ο Γιάκομπσεν με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ.