Το 1-0 κατάφερε να κάνει η Σιένα νικώντας εκτός έδρας, την Ρόμα, με 76-85 στα πλαίσια του 1ου τελικού στο ιταλικό πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι, καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, πήραν το προβάδισμα από την αρχή και ουσιαστικά δεν απειλήθηκαν για τη νίκη. Πρωτεργάτες στο σπουδαίο “διπλό” της Σιένα, ο Ντέιβιντ Μος (20 πόντους), ο Ντάνιελ Χάκετ  (18 πόντους, 10 ασίστ) και ο Μπόμπι Μπράουν (17 πόντους). Επόμενο παιχνίδι και πάλι στην έδρα της Ρόμα, την Πέμπτη 13/06 και ώρα 21:15.

Αναλυτικά, καλύτερο ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι προηγήθηκαν στο τέλος της 1ης περιόδου, με 17-20. Στην περίοδο, οι παίκτες της Ρόμα προσπάθησαν να περάσουν μπροστά στο σκορ, δίχως αποτέλεσμα, για το 34-36 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, η κυριαρχία των παικτών της Σιένα συνεχίστηκε με την διαφορά να διευρύνεται στους 6 πόντους (56-62 3η περίοδο). Στην περίοδο, δεν άλλαξε κάτι, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν εύκολα την πρωτοπορία τους και να φτάνουν στην εκτός έδρας νίκη, με 85-76.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές , ο Ντέιβιντ Μος με 20 πόντους (1/4 δίπ., 6/11 τρίπ.), 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 36’ συμμετοχής. Πολύ καλός και ο Ντάνιελ Χάκετ με 18 πόντους, 2 ριμπάουντ, 10 ασίστ, ενώ ο Μπόμπι Μπράουν πρόσθεσε άλλους 17 πόντους, 1 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Για την Ρόμα ξεχώρισε, Γκάνι Λαβάλ με 17 πόντους (7/10 δίπ., 3/4 β.) και 8 ριμπάουντ σε 26’ συμμετοχής. Ακολούθησε, ο Φιλ Γκος με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.