Συνέχεια στο γερμανικό πρωτάθλημα, με την Όλντενμπουργκ (21-8 ρεκόρ) να περνάει από την έδρα της 12ης Φρανκφούρτης (12-18 ρεκόρ) και να μένει μόνη, στην θέση της βαθμολογίας. Καλό αποτέλεσμα για την Μπραουνσβάιγκ (11-19 ρεκόρ) του Κώστα Φλεβαράκη, που βλέπει μία ομάδα με την οποία θα “παλέψουν” μαζί για την αποφυγή του υποβιβασμού, να μην ξεφεύγει στην βαθμολογία!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ, καταφέρνοντας να πάρουν μια διαφορά 9 πόντων με την λήξη της 1ης περιόδου (19-10). Στην συνέχεια, οι παίκτες της Όλντενμπουργκ ανέβασαν την απόδοση τους, μειώνοντας, για το 27-26 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, περνώντας μπροστά στο σκορ, με 40-49 ( περίοδο).

Στο 4ο δεκάλεπτο όμως, οι παίκτες της Φρανκούρτης έκαναν την αντεπίθεση τους και παραλίγο να φτάσουν στην μεγάλη ανατροπή. Με 3′ να απομένουν για την λήξη τους παιχνιδιού, μείωσαν σε 57-58 και στα 33” σε 63-64, με τρίποντο το Πρόουελ! Στο σημείο αυτό όμως, οι φιλοξενούμενοι με μία εύστοχη βολή του Πόλντινγκ στα 10”, διαμόρφωσαν το τελικό 65-63, “σκαρφαλώνοντας” και πάλι στην θέση του γερμανικού πρωταθλήματος.

Κορυφαίος για τους νικητές, ο Ρόναλντ Μπούρελ με 20 πόντους (4/6 τρίπ.) και 4 ριμπάουντ σε 31′ συμμετοχής, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε, ο Ζαχέρι Πίκοκ κάνοντας νταμπλ-νταμπλ, με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ σε 30′.