Συνέχεια της 27ης αγωνιστικής στην Τουρκία, με την Άνκαρα ( θέση, 15-12 ρεκόρ) να παίρνει στην έδρα της μία εύκολη νίκη απέναντι στη Τουρκ Τέλεκομ (12η θέση 8-19 ρεκόρ), με 84-77 και την Τόφας να νικά στο ντέρμπι της 8αδας την Αλιάγκα, με 76-66. Στην θέση οι γηπεδούχοι με ρεκόρ 12-15, ενώ η Αλιάγκα συνεχίζει από την 10η θέση με 9-18 ρεκόρ.

Η Άνκαρα είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης (15-18 1η περίοδο), πηγαίνοντας μέχρι την ανάπαυλα με προβάδισμα 14 πόντων (46-32 ημίχρονο). Στην επανάληψη, δεν άλλαξε και οι γηπεδούχοι διεύρυναν και άλλο το προβάδισμα τους (70-54 3η περίοδο). Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες της Τούρκ Τέλεκομ, ήταν να μειώσουν τη διαφορά στο 4ο δεκάλεπτο, στους 7 πόντους, για το τελικό 85-77.

Κορυφαίος για του νικητές, Κιρκ Πένι με 21 πόντους (1/7 δίπ., 4/8 τρίπ., 7/7 β.), 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 35’ συμμετοχής, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Γιόβο Στανόγεβιτς, με 19 πόντους (7/10 δίπ., 5/8 β.), 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 34’. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν, ο Αλτάι με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Μίχα Ζούπαν πραγματοποιώντας νταμπλ-νταμπλ, με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Στην άλλη αναμέτρηση της ημέρας, οι παίκτες της Τοφάς ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα (25-18 1η περίοδο), για να ισορροπήσουν οι φιλοξενούμενοι έως το ημίχρονο, για το 37-35. Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους παίκτες της Αλιάγκα να προσπαθούν για την αντεπίθεση δίχως όμως αποτέλεσμα (57-54 3η περίοδο).

Στο 4ο δεκάλεπτο,  οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν 3 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα στον πόντο (67-66), με τους γηπεδούχους όμως να πραγματοποιούν ένα σερί 9-0 και να “καθαρίζουν” το παιχνίδι!

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Τζόσουα Χέιτβελτ με 17 πόντους (7/9 δίπ., 1/1 τρίπ., 0/3 β.), 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 25’ συμμετοχής, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε, Λίονελ Τσάλμερς με 17 πόντους (5/14 δίπ., 1/8 τρίπ., 4/4 β.), 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 35’.