Η Ανατολού Εφές νίκησε εντός έδρας την Ουσάκ με 79-71 για την 5η αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος. Έτσι μετά το κακό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα με ήττες από Γαλατάσαραϊ και Φενέρμπαχτσε, η ομάδα του Κώστα Βασιλειάδη (12π., 3 ριμπ.) μετρά 3 συνεχόμενες νίκες ανεβαίνοντας προσωρινά στην 2η θέση του πρωταθλήματος (3-2 ρεκόρ). Οι φιλοξενούμενοι υπέστησαν την 2η τους ήττα στο πρωτάθλημα, συνεχίζοντας και αυτοί από την 3η θέση με ρεκόρ 3-2.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση (21-20 1η περίοδος), με τους γηπεδούχους να δυσκολεύονται να επιβάλλουν το ρυθμό τους και τους φιλοξενούμενους να επιβεβαιώνουν την καλή πορεία τους στο πρωτάθλημα (36-32 ημίχρονο). Στην επανάληψη, οι παίκτες της Ουσάκ ήταν συνέχεια κοντά στο σκορ (60-59 3η περίοδος), με την ομάδα του Οκτάι Μαχμούτι να βρίσκει τις λύσεις στο τέλος και να φτάνει στην τελική επικράτηση με 8 πόντους διαφορά (79-71).

Ο Κώστας Βασιλειάδης ήταν για άλλο ένα αγώνα θετικός με 12 πόντους (3/4 δίπ., 0/2 τρίπ., 6/6 β.), 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο σε 24’ συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ για την Εφές ήταν ο Σεμί Ερντέν με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Λι Χόλμαν με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Επιστροφή στις νίκες με εντυπωσιακό Ταπούτο

Η Ολίν Εντιρνέ έφυγε με το “διπλό” από την έδρα της Γκαζιάντεπσπορ με 88-83, επιστρέφοντας έτσι στις νίκες μετά από δύο αποτυχημένα αποτελέσματα. Η ομάδα του Χρήστου Ταπούτου (18π., 4ριμπ., 2ασ.) ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού (25-31, 47-45-67-68-83-88) φτάνοντας δίκαια στη νίκη, όπου την ανεβάζει στην 9η θέση της βαθμολογίας με 2-3 ρεκόρ. Οι γηπεδούχοι συνεχίζουν από την 12η θέση με ρεκόρ 1-4.

Ο 31χρονος Έλληνας φόργουορντ ήταν για άλλο ένα παιχνίδι από τους καλύτερους παίκτες της Ολίν, με 18 πόντους (3/5 δίπ., 4/8 τρίπ.), 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 36’ συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ για την Ολίν με σπουδαία εμφάνιση, ήταν ο Ντάριους Ουάσινγκτον, ο οποίος σκόραρε 33 πόντους, μάζεψε 6 ριμπάουντ και μοίρασε 6 ασίστ σε 36 λεπτά.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ντέγιαν Μπορόβνιακ, ο οποίος πραγματοποίησε νταμπλ- νταμπλ με 17 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησε ο Όλιβερ Στέβιτς και αυτός με νταμπλ- νταμπλ, πετυχαίνοντας 16 πόντους, ενώ μάζεψε και 15 ριμπάουντ!