Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, η Βενέτσια κατάφερε να πάρει τη νίκη με 79-70 κόντρα στην Καντού και να κάνει το 1-0 στην προημιτελική σειρά των πλέι οφ του ιταλικού πρωταθλήματος. Μεγάλη ανατροπή για την Ρέτζιο Εμίλια με 78-76 επί της Μπρίντιζι.

Βενέτσια και Καντού ήταν μαζί στο σκορ σε όλο το πρώτο ημίχρονο, στο οποίο τέλος τις βρήκε ισόπαλες στο 40-40. Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως, η Βενέτσια πάτησε το «γκάζι» και με επιμέρους σκορ 25-15, έκανε το 65-55 στο 30’ και τελικά έφτασε στη νίκη με 79-70.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Χρβόγε Πέριτς με 14 πόντους και τον ακολούθησαν οι Γκος Φιλ και Σπένσερ Νέλσον με 13 πόντους έκαστος. Για την Καντού ξεχώρισε ο Ντάριους Τζόνσον-Οντομ με 22 πόντους και ο Τζέιμς Φέλντεϊν με 11 πόντους.

Ενώ στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η Ρέτζιο Εμίλια νίκησε με 78-76 την Μπρίντιζι, εκεί που οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ ακόμα και με 23 πόντους (7-30), αλλά τελικά κατάφεραν να κάνουν το 1-0 στην σειρά των προημιτελικών.

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο  Ντάριους Λαβρίνοβιτς ο οποίος  πέτυχε 18 πόντους, ενώ απο την μερία της Μπρίντιζι ξεχώρισε ο Τζέικομπ Πούλεν ο οποίος τελειώσε την αναμέτρηση με 16 πόντους.