Με νίκες συνέχισαν την πορεία τους στη VTB League, Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης και Λοκομοτίβ Κούμπαν για τον Α’ και Β’ όμιλο αντίστοιχα. Η ομάδα του Λουκά Μαυροκεφαλίδη επικράτησε εύκολα της ουκρανικής Αζόβμας, με 74-58, ενώ η παρέα του Νικ Καλάθη κέρδισε δύσκολα εκτός έδρας την Ενισέι, με 94-87.

Η Σπαρτάκ επέβαλλε από την αρχή του παιχνιδιού τον ρυθμό της και δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στους Ουκρανούς, οι οποίοι δεν απείλησαν σε κανένα σημείο του αγώνα (46-23 ημίχρονο). Για άλλη μία αναμέτρηση κορυφαίος του αγώνα ο Έλληνας διεθνής! Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης τα έκανε… όλα μέσα στο παρκέ στα 29’ που αγωνίστηκε. Πέτυχε 20 πόντους (5/7 δίπ., 2/2 τρίπ., 7/9 β.) μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ο Μέινι Χάρις, πρόσθεσε 24 πόντους, σε 35’ συμμετοχής.

Με αυτή την νίκη η ομάδα του Μαυροκεφαλίδη παραμένει στην πρώτη θέση του Α’ ομίλου, παρέα με την Κρίλια (10-3 ρεκόρ νικών), ενώ η Αζόβμας, τελευταία με 2-12 ρεκόρ νικών.

Η ομάδα του Νικ Καλάθη δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι και να προηγούνται με τέσσερις πόντους (49-45 ημίχρονο). Στην επανάληψη οι παίκτες της Λοκομοτίβ μπήκαν αποφασισμένοι και κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο, μπροστά στο σκορ, με 67-64! Με τον Καλνιέτις να πραγματοποιεί εκπληκτική εμφάνιση με 35 πόντους (!) και 7 ασίστ, κράτησαν την μικρή διαφορά έως το τέλος (94-87), φθάνοντας σε μία σημαντική νίκη που τους ισχυροποιεί στην τριάδα του Β’ ομίλου.

Καλός ο διεθνής γκαρντ, πετυχαίνοντας 11 πόντους (4/6 δίπ., 1/1 τρίπ., 5/7 β., 2ριμπ., 5 ασίστ) σε 20’ συμμετοχής, ενώ 13 πόντους πρόσθεσε και ο Άλεξ Μάριτς. Για τους ηττημένους κορυφαίος ο Τζέρι Τζέφερσον με 24 πόντους.

Με αυτή την νίκη η ομάδα του Εβγένι Πασούτιν, έφτασε στο 10-4 ρεκόρ νικών, ενώ η Ενισέι υποχώρησε στο 5-9.