Εκκίνηση στα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, με την αυλαία να ανοίγει στα γήπεδα της Γερμανίας, όπου διεξάγεται η 1η αγωνιστική. Η Μπάγερν Μονάχου επιβλήθηκε πολύ δύσκολα πριν από λίγο της Βόννης, με 87-82, ενώ στο χθεσινό (02/10) πρώτο παιχνίδι της αγωνιστικής, η πρωταθλήτρια Μπάμπεργκ, δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερη δυσκολία απέναντι στην Μιτελντόιτσερ, την οποία κέρδισε εντός έδρας, με 86-70.

Πιο αναλυτικά, η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς ήταν εκείνη που ανέλαβε τις πρωτοβουλίες των κινήσεων στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, καταφέρνοντας να προηγηθεί στο τέλος της 1η περιόδου με 20-26. Στην συνέχεια η Βόννη ανέβασε την απόδοση της και με ένα επιμέρους σκορ 26-17, πέρασε μπροστά στο σκορ, για το 46-43 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, οι ομάδες συμβάδιζαν αλλά οι γηπεδούχοι στο τέλος της 3ης περιόδου κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά (68-63). Η 4η περίοδος εξελίχθηκε σε “θρίλερ” (81-81 στο 37’) και η Μπάγερν Μονάχου χρειάστηκε 2 εύστοχες βολές του Σάφαρτζικ 13’’ πριν το τέλος και μία του Τρούμαν, για το τελικό 87-82.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Νιχάντ Ντζέντοβιτς με 17 πόντους (3/5 δίπ., 1/4 τρίπ., 8/10 β.), 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 30’ συμμετοχής, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Γιασίν Ιντμπίχι με 16 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Για την Βόννη μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Τζαμέλ ΜακΛιν, ο οποίος σημείωσε 21 πόντους (8/11 δίπ., 5/11 β.), 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 34’ συμμετοχής, ενώ ο Μπένας Βεϊκάλας πέτυχε 19 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Στο χθεσινό παιχνίδι, η πρωταθλήτρια Μπάμπεργκ ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση προηγούμενη στην 1η περίοδο, με 8 πόντους (28-21). Στο 2ο δεκάλεπτο οι παίκτες της Μιτελντόιτσερ αντέδρασαν και κατάφεραν να μειώσουν, για το 45-42 του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ανέβασαν σιγά – σιγά στροφές (66-59 3η περίοδο), με αποτέλεσμα να ξεφύγουν στο σκορ και να φτάσουν στην τελική επικράτηση με τον +16 (86-70), χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες.

Κορυφαίος για την Μπάμπεργκ ο πρώην παίκτης του ΑΓΟΡ και της Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης, Ζακ Ράιτ με 23 πόντους (11/13 δίπ., 0/1 τα΄ριπ., 11/14 β.), 1 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 27’ συμμετοχής. Ακολούθησε ο Αντόν Γκαβέλ με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 25’.

Για την Μιτελντόιτσερ ξεχώρισαν ο Μάικλ Κάφι και ο Άντζελο Καλοϊάρο με 16 πόντους αντίστοιχα.