Εύκολο έργο είχε η Ρέτζιο Εμίλια στην έδρα της Μπρίντιζι, όπου επικράτησε με τελικό σκορ 53-79 Σστα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθληματος, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με την Τρέντο.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι, παίρνοντας από νωρίς τα “ηνία” στο σκορ, με τη λήξη της πρώτης περιόδου να βρίσκει το σκορ στο 13-22. Η κυριαρχία της Ρέτζιο Εμίλια συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να ανεβαίνει σε διψήφια νούμερα και την ανάπαυλα το ημιχρόνου να βρίσκει το σκορ στο 27-38. Η εικόνα της αναμέτρησης παρέμεινε ίδια και στην επανέναρξη, με τους γηπεδούχους να μη βρίσκουν λύσεις στην επιθετική τους δυστοκία και τη διαφορά με την πάροδο του χρόνου να ανοίγει όλο και περισσότερο. Η συμπλήρωση 30 λεπτών στον αγωνα βρήκε του φιλοξενούμενους στο +16(38-54). Τα τελευταία δέκα λεπτά αποτελούσαν καθαρά τυπική διαδικασία, με το αποτέλεσμα να έχει ήδη κριθεί και τη Ρέτζιο Εμίλια να φτάνει στην “άνετη” επικράτηση με τελικό σκορ 53-79.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ακίλε Πολονάρα με 16 πόντους, με τον Αραντόρι να τον ακολουθεί με 15 και τους Σίλινς και Ντέλα Βάλε να προθέτουν από 11 πόντους. Από πλευράς ηττημένων, Μπανκς, Γκάγκιτς και Ρέινολντς πέτυχαν από 11 πόντους.

Στην κορυφή μαζί με τις Τρέντο και Ρέτζιο Εμίλια παρέμεινε και η Αρμάνι Μιλάνο (8-3), διαλύοντας την Κάπο Ντ’ Ορλάντο με 84-57. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα προηγήθηκε με 41-28 στο πρώτο ημίχρονο, “καθαρίζοντας” ουσιαστικά το παιχνίδι. Πέντε παίκτες των νικητών είχαν διψήφιο αριθμό πόντων με τους Σιμόν και Τσιντσιαρίνι να ηγούνται στο σκοράρισμα με 13 έκαστος. Από την άλλη πλευρά, διασώθηκε ο Μπόουερς με 14 πόντους.

Στο τελευταίο χρονικά ματς της ημέρας, η Πιστόια επιβλήθηκε της Βαρέζε με 67-65 έπειτα από μια επική ανατροπή κι έφτασε στην όγδοη νίκη της. Η Βαρέζε είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, όμως η Πιστόια κατάφερε να επιστρέψει από το -12 (31-43, 25′), και να πάρει προβάδισμα για πρώτη φορά στον αγώνα επτά λεπτά πριν τη λήξη (50-49, 33′). Από εκεί και πέρα, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με την Πιστόια να ξεφεύγει με +4 (66-62) λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, και εν τέλει να πανηγυρίζει μια σπουδαία βάσει εξέλιξης νίκη.

Κορυφαίος ήταν για μια ακόμη φορά ο Μπλάκσιρ με 20 πόντους, με τον Φιλόι και τον Κερκ να ακολουθούν με 14 και 11 πόντους αντίστοιχα. Αντιθέτως, από τη Βαρέζε, δεν ήταν αρκετοί οι 18 πόντοι του Καμπάνι, οι 16 του Ντέιβις και οι 15 του Κούκσικς.