Η Βαρέζε του Ντούσαν Σάκοτα σημείωσε ακόμα μία νίκη απέναντι στην Κρεμόνα εκτός έδρας (92-88), κάνοντας ακόμα ένα βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Ο Έλληνας φόργουορντ αγωνίστηκε 21 λεπτά, πετυχαίνοντας 8 πόντους με 2/2 τρίποντα.

Κορυφαίοι για τους φιλοξενούμενους ήταν οι Άντριαν Μπανκς με 23 πόντους σε 34 λεπτά συμμετοχής κι Εμπι Ερε (15π, 3/4τρ), ενώ πολύ καλός ήταν κι ο Μάικ Γκριν με 19 πόντους. Οι Πέριτς (18π), Βιτάλι (22π) και Τζάκσον (25π) ήταν εξαιρετικοί επιθετικά για τους γηπεδουχους.

Στο άλλο παιχνίδι με ελληνικό ενδιαφέρον, κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Αρμάνι Μιλάνο (85-67) απέναντι στην τελευταία της βαθμολογίας Μπιέλα. Για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έφτασαν τις 17 νίκες, ο Αντώνης Φώτσης αγωνίστηκε για 17 λεπτά, έχοντας 3 πόντους κι 6 ριμπάουντ, ενώ ο Γιάννης Μπουρούσης ήταν εκτός αποστολής, καθώς είναι τραυματίας.

Ο Σέρτζιο Σκαριόλο βρήκε την ευκαιρία κι έδωσε χρόνος συμμετοχής στο νέο μεταγραφικό απόκτημα, Ποπς Μενσά, ο οποίος ήταν πολύ καλός, έχοντας 7 πόντους κι 9 ριμπάουντ σε 19 λεπτά συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ ο Γιούρακ για τους φιλοξενούμενους με 14 πόντους, ενώ μάζεψε κι 7 ριμπάουντ.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής, η Σάσαρι επικράτησε στην παράταση, σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι, της Βίρτους Μπολόνια με 120-110 (102-102 κα). Οι φιλοξενούμενοι παραμένουν έτσι στην δεύτερη θέση, δύο νίκες πάνω από τη Ρόμα, που είναι τρίτη. Η Αβελίνο έκανε την έκπληξη, νικώντας εκτός έδρας την Κρεμόνα (85-75), ενώ η Σκαβολίνι επικράτησε 108-94 της αδιάφορης Μοντεγκρανάρο.

Τέλος, η Σιένα νίκησε, έστω και δύσκολα εντός έδρας (83-81) τη Βενέτσια, ισοβαθμώντας στην τέταρτη θέση με την Αρμάνι Μιλάνο. Αντιθέτως η Βενέτσια έχασε μία μεγάλη ευκαιρία, ώστε να εξασφαλίσει από σήμερα την συμμετοχή της στα πλέι οφ, εξακολουθεί να έχει όμως τον πρώτο λόγο, όντας στην 8η θέση με μία νίκη παραπάνω από την Κασέρτα.