Τις ελπίδες της για πρόκριση στα ημιτελικά διατήρησε η Καντού, που πήρε τη νίκη με 90-80 επί της Βενέτσια και μείωσε τη σειρά στα πλέι οφ σε 1-2. Νίκη και προβάδισμα για την Μπρίντιζι επί της Ρέτζιο Εμίλια (60-58) και πλέον απέχει μια νίκη, ώστε να προκριθεί στα ημιτελικά του Ιταλικού πρωταθλήματος.

Η Καντού ξεκίνησε με… φόρα το παιχνίδι και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου προηγήθηκε με 30-15! Η Βενέτσια όμως αντέδρασε στην δεύτερη περίοδο και στο ημίχρονο είχε μειώσει σε 48-41. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν και το καθοριστικό καθώς η Καντού με επιμέρους σκορ 23-17 κατάφερε να φτάσει στη νίκη που την κράτησε «ζωντανή».

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μέτα Ουόρλντ Πις με 16 πόντους και τον ακολούθησε ο Τζέιμς Φέλντεϊν με 15 πόντους. Για την Βενέτσια ξεχώρισαν οι Τζεφ Βιτζιάνο και Φιλ Γκος με 17 πόντους έκαστος.