Με νίκες συνέχισε τις υποχρεώσεις της η Τσεντέβιτα αφού, πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Μπουντουσνοστ με 70-80. Η τρίτη περίοδος ήταν κομβική για την εξέλιξη του παιχνιδιού καθώς οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν σημαντικό προβάδισμα, το οποίο διατήρησαν μέχρι το τέλος φτάνοντας στην τελική επικράτηση. Για τους νικητές ξεχώρισε ο πρών “πράσινος” Ούκιτς με 17 πόντους ενώ, οι 15 πόντοι του Σέχοβιτς δεν ήταν αρκετοί για την γηπεδούχο ομάδα.

Ανάλογο αποτέλεσμα και για την Τσιμπόνα, η οποία προχώρησε με εντός έδρας νίκη (70-61) επί της ΜΖΤ. Κλειδί για την έκβαση του αγώνα ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο, όπου οι φιλοξενούμενοι σκόραραν μόλις 7 πόντους! Για την Τσιμπόνα, πολύ καλό παιχνίδι έκανε ο Ρόζιτς με 14 πόντους ενώ 12 πόντους πρόσθεσε ο Σβέτκοβιτς για τους ηττημένους.