Δύσκολη εκτός έδρας νίκη σημείωσε η Κανάριας του Φώτη Λαμπρόπουλου απέναντι στην τελευταία κι υποβιβασμένη Μανρέσα με 93-86. Οι φιλοξενούμενοι παρά το γεγονός ότι προηγήθηκαν ακόμα και με 20 πόντους στην τρίτη περίοδο, στο τέλος τα χρειάστηκαν, μέχρι να φτάσουν στην επικράτηση. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Φώτη Λαμπρόπουλο, ακόμα μία το τελευταίο διάστημα, με 17 πόντους (5/6δ, 1/1τρ, 4/5β), 5 ριμπάουντ και 4 κερδισμένα φάουλ σε 23 λεπτά συμμετοχής.

Η Κανάριας ξεκίνησε καλά τον αγώνα (15-9), οι γηπεδούχοι όμως, έχοντας εξαιρετικά ποσοστά σε δίποντα και τρίποντα (60%δ, 50%τρ) έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι 25-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Κανάριας πήρε τον έλεγχο του αγώνα και μαζί το προβάδισμα στο σκορ, με έναν εξαιρετικό Φώτη Λαμπρόπουλο, ο οποίος είχε 8 πόντους (2/2δ, 4/5β) και 3 ριμπάουντ σε 7 λεπτά. Το ημίχρονο βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 48-43, έχοντας πετύχει 27 πόντους στη δεύτερη περίοδο.

Η Κανάριας βγήκε από τα αποδυτήρια αποφασισμένη να καθαρίσει τον αγώνα, εκτοξεύοντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (72-53), δείχνοντας ότι θα θα έχει ένα εύκολο βράδυ. Η Μανρέσα όμως δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα κι επέστρεψε στην διεκδίκηση του αγώνα, πλησιάζοντας στους 4 πόντους (81-77), 6 λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι όμως αντέδρασαν και δεν επέτρεψαν τη Μανρέσα να απειλήσει ακόμα περισσότερο, φτάνοντας τελικά στη νίκη, που τους επιτρέπει να κυνηγήσουν το θαύμα των πλέι οφ στις τελευταίες αγωνιστικές του πρωταθλήματος.

Στο άλλο παιχνίδι με ελληνικό ενδιαφέρον, η Μπιλμπάο, χωρίς τον Κώστα Βασιλειάδη, επικράτησε πολύ δύσκολα της Σαραγόσα εντός έδρας με 100-90, παίρνοντας τον πρώτο λόγο για την πέμπτη θέση, ενώ είναι μία νίκη πλέον πίσω από την τέταρτη Βαλένθια (έχει κι έναν αγώνα λιγότερο). Ο Νίκος Ζήσης σημείωσε 5 πόντους και μοίρασε 4 ασσίστ σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Με συνεχόμενα σερί από τις δύο ομάδες ξεκίνησε το πρώτο δεκάλεπτο. Η Μπιλμπάο μπήκε δυνατά και προηγήθηκε 10-0, η Σαραγόσα μείωσε σε 10-7 κι η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη με ακόμα ένα  μικρό σερί έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (21-7). Οι φιλοξενούμενοι όμως απάντησαν για δεύτερη φορά κι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -5 (24-19).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πιο ισορροπημένο, με την Μπιλμπάο να εξακολουθεί να ελέγχει τον αγώνα και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με μία μικρή διαφορά (49-44). Το πρώτο ημίχρονο ήταν παράσταση για δύο παίκτες, με τους Πίλεπιτς (18π) και Αγκιλάρ (16π) να είναι ασταμάτητοι επιθετικά, ενώ τόσο οι φιλοξενούμενοι όσο κι οι γηπεδούχοι, είχαν πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι έγινε πραγματικό ντέρμπι, αφού η Σαραγόσα πήρε τον έλεγχο του ρυθμού κι επέστρεψε στην διεκδίκηση της νίκης. Οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελευταία περίοδο από την ίδια αφετηρία, ενώ 5 λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα, ο Αγκιλάρ με τρίποντο έβαλε μπροστά την ομάδα του με 80-78.

Με τον ίδιο τρόπο απάντησε ο Μουμπρού στην αμέσως επόμενη φάση κάνοντας το 81-80. Η αναμέτρηση φαινόταν ότι θα έχει δραματικό φινάλε, όμως ένα σερί 9-1 των γηπεδούχων ήταν αρκετό για να τελειώσει τον αγώνα και να τους φέρει ακόμα πιο κοντά στον στόχο της τέταρτης θέσης.

Στο αδιάφορο παιχνίδι της αγωνιστικής, η Εστουντιάντες. μετά από έναν πολύ συναρπαστικό αγώνα επικράτησε εντός έδρας της Μούρθια με 94-85. Οι δύο ομάδες είχαν από δύο καλά δεκάλεπτα, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στη νίκη, χάρη σε ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο (27-12).

Το παιχνίδι ήταν 82-82 στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, η Εστουντιάντες όμως με 6 αναπάντητους πόντους τέλειωσαν τον αγώνα.  Κορυφαίοι για τους «φοιτητές» ήταν οι Νογκέιρα (21π) και Κούριτς (27π), ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Αντέλο και Γιάσεν, που πέτυχαν αμφότεροι από 16 πόντους.

Στα μεσημεριανά παιχνίδια η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε το “κλάσικο” απέναντι στην Μπαρτσελόνα, η οποία αγωνίστηκε με απουσίες, ενώ οι Μάλαγα και Μπανταλόνα πέτυχαν σπουδαίες νίκες απέναντι σε Βαλένθια και Γκραν Κανάρια αντίστοιχα.

Τα αποτελέσματα:
Εστουντιάντες – Μούρθια 94-85
Μανρέσα – Κανάριας 86-93
Μπιλμπάο – Σαραγόσα 100-90

Η βαθμολογία σε 31 αγώνες:
Ρεάλ Μαδρίτης 27-4, Κάχα Λαμποράλ 23-7*, Μπαρτσελόνα 20-11, Βαλένθια 19-12, Σαραγόσα 18-12, Μπιλμπάο 18-12*, Γκραν Κανάρια 17-12, Ουνικάχα 16-15, Ομπραντόιρο 16-15, Μπανταλόνα 15-16, Κανάριας 15-16, Εστουντιάντες 14-17, Μούρθια 12-19, Βαγιαδολίδ 12-19, Καχασόλ 11-20, Φουενλαμπράδα 11-20, Λαγκούν Άρο 8-23, Μανρέσα 6-25.