Με σημαντικές νίκες προχώρησαν Βαλένθια (71-84 την Τενερίφη) και Γκραν Κανάρια (75-83 τη Σεβίλλη), ενώ η Λαμποράλ υπέστη ήττα από την Εστουδιάντες με 86-76 για την 32η αγωνιστική της ACB.

Η Βαλένθια επικράτησε της Τενερίφης του Φώτη Λαμπρόπουλου με 74-81 και εξασφάλισε και μαθηματικά την συμμετοχή της στα πλέι οφ του ισπανικού πρωταθλήματος. Οι “νυχτερίδες” δυσκολεύτηκαν για μια περίοδο (σκορ πρώτης περιόδου 21-19 υπέρ της Τενερίφης), όμως στη συνέχεια ανέβασαν την απόδοσή τους και κέρδισαν εύκολα την Τενερίφη, πιάνοντας στην 4η θέση τη Μπιλμπάο. Ο Μπόγιαν Ντούμπλεβιτς με 20 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών ενώ από την Τενερίφη ξεχώρισε ο Νίκολας Ριτσότι με 15 πόντους. Ο Φώτης Λαμπρόπουλος  σημείωσε 7 πόντους έχοντας παράλληλα 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Νίκη πέτυχε και η Γκραν Κανάρια απέναντι στη Σεβίλλη με 75-83 κι έτσι μπήκε στην 8άδα που οδηγεί στα πλέι οφ. Η Σεβίλλη είχε το προβάδισμα μέχρι το 27′ (56-45) όμως η Γκραν Κανάρια έκανε ένα σερί 12-3 στο τελευταίο τρίλεπτο της τρίτης περιόδου και εξάλειψε ουσιαστικά το προβάδισμα της ομάδας της Ανδαλουσίας (59-57). Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την αντεπίθεσή τους κι έφτασαν στη νίκη με 75-83 επί της Σεβίλλης. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μπραντ Νιούλει με 16 πόντους ενώ από τη Σεβίλλη ξεχώρισε ο Κιρκ Πένι με 22 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Απεναντίας, η Λαμποράλ Κούτσα συνέχισε τα αρνητικά αποτελέσματα, γνωρίζοντας την ήττα από την Εστουδιάντες (86-76), η οποία είχε πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Νάτσο Μάρτιν με 20 πόντους, ενώ ο Πιέτρο Αραντόρι πρόσθεσε 16. Από την Λαμποράλ μόνος του πάλευε ο Μάικ Τζέιμς , ο οποίος είχε 18 πόντους.