Με άλλες δύο αναμετρήσεις συνεχίστηκε η 25η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος. Πριν από λίγο, η Σκαβολίνι πήρε σπουδαία εντός έδρας νίκη εναντίον της Μπολόνια, με 101-91, πλησιάζοντας την, στην 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με μία νίκη διαφορά. Στο άλλο παιχνίδι, η Ρέτζιο Εμίλια απέδειξε την ανωτερότητα της στην έδρα της Μπρίντιζι, κερδίζοντας την εύκολα, με 84-69.

Η Σκαβολίνι και η Βίρτους προσπάθησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, δίχως αποτέλεσμα (21-21 1η περίοδο). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο, προηγούμενοι με 9 πόντους (51-42). Στην επανάληψη, συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, με αποτέλεσμα να διευρύνουν και άλλο την πρωτοπορία τους (75-61 3η περίοδο). Στην 4ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πλησιάσουν στο σκορ, δίχως όμως αποτέλεσμα και το τελικό 101-91, βρήκε την Σκαβολίνι να πανηγυρίζει για την σημαντική βαθμολογικής σημασίας νίκη!

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους, ο Κίνσεϊ με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ σε 26′ συμμετοχής, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τζέικοπ Πούλεν πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση, με 34 πόντους (5/8 τρίπ.) και 1 ριμπάουντ σε 35′.

Στην άλλη αναμέτρηση, η Ρέτζιο Εμίλια κατάφερε από το 1ο δεκάλεπτο να περάσει μπροστά στο σκορ (14-19) και να μην απειληθεί καθόλου στην συνέχεια της αναμέτρησης. Το ημίχρονο έκλεισε με 6 πόντους διαφορά για τους φιλοξενούμενους, ενώ στην επανάληψη ένα επιμέρους σκορ 14-24, άφησε πίσω στο σκορ με 16 πόντους διαφορά την Μπρίντιζι (44-60 3η περίοδο). Στο 4ο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα στο να διατηρήσουν τη διαφορά και να φτάσουν στην εύκολη νίκη, με 84-69.

Κορυφαίος για τους νικητές, Τρόι Μπελ με 24 πόντους (4/4 τρίπ.) και 1 κόψιμο σε 24′ συμμετοχής, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Σκότι Ρέινολντς, με 22 πόντους (7/8 δίπ.) και 4 ριμπάουντ σε 31′.

Στην θέση παρέμειναν οι φιλοξενούμενοι (14-11 ρεκόρ), μία νίκη διαφορά από την Αρμάνι Μιλάνο (15-10 ρεκόρ), ενώ Μπρίντιζι παρέμεινε στην 11η (10-15 ρεκόρ).