Η συντριπτική εντός έδρας ήττα από την Νίζνι, έπρεπε κατά κάποιον τρόπο να “επουλωθεί”, και η ευκαιρία εμφανίστηκε στο ιταλικό πρωτάθλημα. Αν και για ένα ημίχρονο η Μπρίντιζι τη “ζόρισε”, προηγούμενη στο πρώτο δεκάλεπτο με 17-24 και με τους γηπεδούχους να προηγούνται μόλις στο ημίχρονο με 41-39, η ομάδα του Λούκα Μπάνκι έδειξε στην επανάληψη ποιος ήταν το αφεντικό, πατώντας “γκάζι” και φτάνοντας στο σημείο να περιορίσει αρκετά την επίθεση της αντιπάλου της, πριν φτάσει στο τελικό 77-68.

Με αυτόν τον τρόπο, έμεινε σταθερά στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, όντας μία νίκη μακριά από τη Βενέτσια. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Σαμάρντο Σάμιουελς με 21 πόντους, με τον ΜαρΣόν Μπρουκς να σκοράρει 13. Στην αντίπερα όχθη, ξεχώρισαν ο Πούλεν με 15 πόντους, καθώς και οι Τέρνερ, Μέις, με 13 πόντους έκαστος.