Δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα η Ουνικάχα Μάλαγα στην έδρα της Μανρέσα, κερδίζοντας την με 80-63, για το τελευταίο παιχνίδι της 24η αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, που προηγήθηκαν στην πρώτη περίοδο, με 19-14. Στο σημείο αυτό και με πρωτεργάτη τον γνώριμο μας από το πέρασμα του φέτος στον Παναθηναϊκό, Άντριου Πάνκο, η Μάλαγα πραγματοποίησε ένα εκπληκτικό επιμέρους σκορ, 4-21, βάζοντας τις βάσεις για την επικράτηση (23-35 ημίχρονο). Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επανέλθουν στο παιχνίδι, μειώνοντας την διαφορά (54-59 3η περίοδο). Εκεί οι παίκτες του Γιάσμιν Ρέπεσα, σοβαρεύτηκαν, βελτίωσαν την άμυνα τους και έφτασαν εύκολα στην νίκη, με 80-63, που τους επαναφέρει στην 8δα!

Κορυφαίος και πρώτος σκόρερ του αγώνα, ο Άντριου Πάνκο, ο οποίος είχε μπει στον… “πάγο” τον τελευταίο μήνα από τον προπονητή του, δείχνοντας όμως με αυτή την εμφάνιση πόσο σημαντικός παίκτης είναι. Ο Αμερικανός, πέτυχε 18 πόντους (6/10δίπ., 1/3 τρίπ., 3/6 β., 1 ριμπ., 1 ασίστ) σε 33′ συμμετοχής, ενώ ξεχώρισε από τους γηπεδούχους, ο Τζος Ασελίν, πετυχαίνοντας 21 πόντους (8/10 δίπ., 0/2 τρίπ., 5/5 β., 2 ριμπ.,) σε 32′.

Η κατάταξη: Ρεάλ Μαδρίτης 23-1, Κάχα Λαμποράλ 19-5, Μπιλμπάο 15-9, Μπαρτσελόνα 15-9, Γκραν Κανάρια 14-10, Σαραγόσα 14-10, Βαλένθια 14-10, Εστουντιάντες 12-12, Ομπραντόιρο 12-12, Ουνικάχα 12-12, Χοβεντούτ 12-12, Μούρθια 10-14, Καχασόλ 9-15, Κανάριας 9-15, Βαγιαδολίδ 9-15, Φουενλαμπράδα 7-17, Λαγκούν Άρο 6-18, Μανρέσα 4-20.