Η Βαλένθια επικράτησε με 71-70 της Μπιλμπάο και πήρε το «εισιτήριο για τα ημιτελικά του Ισπανικού πρωταθλήματος. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Πάο Ρίμπας ο οποίος πέτυχε τους τελευταίους πέντε πόντους για την ομάδα του.

Η Βαλένθια αν και προηγήθηκε στο ημίχρονο ακόμα και με 11 πόντους διαφορά, στην τρίτη περίοδο χαλάρωσε και επέτρεψε στην Μπιλμπάο να μειώσει την διαφορά. Στην τελευταία λεπτά του αγώνα η Βαλένθια πανηγύρισαν την πρόκριση τους στην επόμενη φάση.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της Βαλένθια στην σπουδαία νίκη που πέτυχε δεν ήταν άλλος από το Πάου Ρίμπας ο οποίος πέτυχε 17 πόντους με τους 5 να τους πετυχαίνει στο τελευταίο λεπτό.

Στην αντίπερα όχθη ξεχώρισε ο Μουμπρού ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους κάνοντας ότι μπορεί για να αποφύγει η ομάδα του τον αποκλεισμό.