Σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, πραγματικό ντέρμπι, η Καντού κατάφερε να πάρει την της νίκη και να ισοφαρίσει τη σειρά, με τη Σάσαρι, στο 3-3. Η ομάδα του ομοσπονδιακού μας τεχνικού, Αντρέα Τρινκιέρι, επιβλήθηκε, με 87-84 και τώρα θα λύσουν τις διαφορές τους στο 7ο και τελευταίο παιχνίδι, στην έδρα της τελευταίας, την Τρίτη (21/05) στις 21:30.

Λίγο καλύτερο ήταν το ξεκίνημα για την Καντού, η οποία προηγήθηκε στο τέλος της 1ης περιόδου, με 23-21. Στο 2ο δεκάλεπτο, συνέχιζε να ελέγχει τον ρυθμό του παιχνιδιού, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια, με το +5 (46-41 ημίχρονο). Στην επανάληψη η Σάσαρι μπήκε καλύτερα στο παρκέ και ανέβαζε συνεχώς την απόδοση της (53-53 26’). Με επιμέρους σκορ, 23-13, κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ, με 59-64 στο τέλος της 3ης περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με την Καντού να περνάει και πάλι μπροστά, με 78-77 στο 36’. Στα τελευταία λεπτά, η Σάσαρι έμεινε “κολλημένη” στους 77 πόντους, απόρροια της εξαιρετικής άμυνας των γηπεδούχων (85-77 38’). Επιμέρους σκορ στην περίοδο για την Καντού, 28-20 και 3-3 στη σειρά (87-84)!

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους, ο Αραντόρι με 26 πόντους, 2 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 31’ συμμετοχής, ενώ ακολούθησε ο Τάιους με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ σε 29’.

Για την Σάσαρι, ο Γκόρντον είχε 21 πόντους και 9 ριμπάουντ σε 24’ συμμετοχής, ενώ καλός ήταν και ο Ντ. Ντίνερ με 19 πόντους και 1 ριμπάουντ σε 35’.