Μεγάλη νίκη, για την 23η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος από την Λιμόζ, κερδίζοντας εκτός έδρας στην παράταση 88-80 (75-75 κ.α.), την Πουατιέ, αφήνοντας την στην 15η θέση και ανεβαίνοντας εκείνη στην 11η. Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας έγινε η έκπληξη, καθώς η Στρασμπούργκ, έχασε εντός έδρας από την 12η Σολέ, με 71-65!

Το καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησε η ομάδα του “Δράκου“, καταφέρνοντας να επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό της, αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους (13-20 1η περίοδο). Στο 2ο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν αγνώριστοι, και η Πουατιέ με πρωτεργάτη τον Λαμινέ Καντέ, κατάφερε μετά από ένα επιθετικό κρεσέντο να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη, με 40-34.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, κρατώντας μία μικρή διαφορά, ενώ η Λιμόζ έδειχνε εγκλωβισμένη (63-58 3η περίοδο). Στο 4ο δεκάλεπτο, η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη έπρεπε να κάνει την αντεπίθεση της. Λίγο πριν το τέλος, με δίποντο του Γκιλάρντ, το σκορ διαμορφώνεται  στο 75-68, με τα πράγματα να δυσκολεύουν αρκετά για τους φιλοξενούμενους. Εκεί ένα σερί 0-6 και με τρίποντο του Μιπόκα, η Λιμόζ κάνει το 75-75, με 30’’ να απομένουν για την λήξη! Τίποτα δεν άλλαξε έως το τέλος, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση!

Στο έξτρα 5λεπτο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (79-79 3’ πριν το τέλος). Τρίποντο του ΜαΚάλαρνει και 78-81 για την Λιμόζ! Σε αυτό το σημείο οι γηπεδούχοι, δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν με την ομάδα του Έλληνα τεχνικού να φτάνει στη σπουδαία νίκη, με 88-80!

Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους, ο Μπρόκμαν με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ σε 38’ συμμετοχής, ενώ για τους γηπεδούχους, ο Καντέ με 26 πόντους σε 29’.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Σολέ πήρε μεγάλη νίκη απέναντι στην της βαθμολογίας Στρασμπούργκ. Το παιχνίδι στην μεγαλύτερη διάρκεια του ήταν ντέρμπι (16-14 1η περίοδο, 31-28 ημίχρονο), με τους γηπεδούχους να δυσκολεύονται να επιβάλλουν τον ρυθμό τους (48-45 3η περίοδο). Ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 4ο δεκάλεπτο (17-26) ήταν αρκετό για να φτάσουν στην μεγάλη νίκη.

Κορυφαίος για την Σολέ, ο Τζόμπι με 16 πόντους και 4 ριμπάουν σε 27’ συμμετοχής, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ρικάρντο Γκριρ με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ σε 28’.