Σημαντική νίκη για την παραμονή της στην κατηγορία πέτυχε η Βίρτους Μπολόνια, η οποία κέρδισε την Αβελίνο 98-74, στο εξ αναβολής παιχνίδι του ιταλικού πρωταθλήματος. Με αυτή τη νίκη η ιστορική ομάδα της Ιταλίας, ξέφυγε με 2 βαθμούς από την προτελευταία Σκαβολίνι, ισοβαθμώντας με τις Μοντεγκρανάρο και Αβελίνο στην 12η θέση με 9 νίκες σε 24 αγώνες.

Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο παίρνοντας διαφορά 27 πόντων (53-27), κλειδώνοντας από νωρίς τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εντυπωσιακοί στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου με ένα επιμέρους 34-17 μείωσαν στους δέκα πόντους, εκμεταλλευόμενοι την υπερβολική χαλάρωση της Βίρτους Μπολόνια. Η αντεπίθεση της Αβελίνο δεν είχε συνέχεια στην τελευταία περίοδο κι έτσι ήρθε το τελικό 98-74.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Χάσμπρουκ (21π) και Γκιουσέπε (15π, 5ρ, 4ας), ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Τάγκουαν Ντιν (19π, 10ρ) και Νικολα Ντράγκοβιτς (1οπ, 5ρ, 4ας).

Αναλυτικά η βαθμολογία μετά από 24 αγωνιστικές:
Βαρέζε 19-5, Σάσαρι 18-6, Ρόμα 17-7, Σιένα 15-9, Καντού 15-9,  Αρμάνι Μιλάνο 14-10,  Ρέτζιο Εμίλια 13-11, Βενέτσια 12-12, Μπρίντιζι 10-14, Καζέρτα 10-14, Κρεμόνα 10-14, Αβελίνο 9-15, Μοντεγκρανάρο 9-15, Βίρτους Μπολόνια 9-15, Σκαβολίνι 7-17, Μπιέλα 5-19.