Η Σαλόν/ Σαονέ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι ης 5ης αγωνιστικής απέναντι στην Λιμόζ, επικρατώντας δύσκολα εντός έδρας με 67-65. Με εκτός έδρας νίκη συνέχισε η Βιλερμπάν που επιβλήθηκε εκτός έδρας της Νανσί με τελικό σκορ 73-83, παραμένοντας στην κορυφή.

Χαρη στο εξαιρετικό τρίτο της δεκάλεπτο η Ντιζόν κατάφερε να επικρατήσει εντός έδρας την Ναντέρ με 84-76. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν από το -7 της ανάπαυλας(30-37), στο +8(60-52) με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, διατηρώντας την διαφρά και στα τελευτάια δέκα λεπτά, με την αναμέτρηση να ολοκληρώνεται με σκορ 84-76. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τάιλερ Κάιν με 14 πόντους, ενώ για την Ναντέρ ο Μίκαλ Ρίλει πέτυχε 25.

Η Λε Μαν παρότι βρέθηκε πίσω με 9(50-59) στην λήξη της τρίτης περιόδου, κατάφερε να πάρει την εντός έδρα νίκη απέναντι στην Γκραβελίν, με τελικό σκορ 73-69. Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν αντεπίθεση διαρκείας στα τελευταία δέκα λεπτά και με επιμέρους σκορ 23-10, έφτασαν στο τελικό 73-69. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μακ Κι με 18 πόντους, με τον Μάρκους Νταβ να πετυχαίνει 12 πόντους για την Γκραβελίν.

Η Βιλερμπάν πέρασε από την έδρα της Νανσί με 73-83 και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ ανταγωνιστικοί στο πρώτο μέρος, με την ανάπαυλα να τους βρίσκει να προηγούνται με 46-41. Οι φιλοξενούμνεοι μπήκαν αποφασισμένοι στην τρίτη περίοδο και κατάφεραν να προηγηθούν με  57-63, πριν την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου. Η Βιλερμπάν διατήρησε τα “ηνία” της αναμέτρησης και στον υπόλοιπο χρόνο, φτάνοντας στην νίκη με 73-83. Για τους νικητές, ο Τσαρλς Καχουντί ολοκλήρωσε τον αγώνα με 18 πόντους, με τον Τζαβόν Μακ Κρε να πετυχάινει 17 πόντους από πλευράς Νανσί.

Σε μια αναμέτρηση με δραματικό φινάλε η Ορλεάν ήταν αυτή που πανηγύρισε την νίκη, επικρατώντας της Σολέ με 72-70. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να προηγούνται με 9(45-36) στην λήξη του α’ μέρους, όμως οι φιλοξενούμενοι πραγματοποιώντας εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, πήραν “κεφάλι” στο σκορ με 57-61. Τα τελευταία δέκα λεπτά ήταν δραματικά, με την Ορλεάν να παίρνει τελικά, έστω και με δυσκολία, την νίκη με 72-70. Ο Κάιλ Μακ Αλάρνεϊ ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 16 πόντους, με τον Τρεβόν Χιούζ να πετυχαίνει 17 πόντους από πλευράς Σολέ.

Εύκολο βράδυ είχε η Παρί Λεβαλουά απέναντι στην Ορτέζ, καθώς επικράτησε εντός έδρας με το “ευρύ” 79-55. Οι γηπεδούχοι καθάρισαν την αναμέτρηση στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου με επιμέρους σκορ περιόδου 23-10 βρέθηκαν στο +23(61-38). Τα τελευταία δέκα λεπτά ήταν τυπική διαδικασία, με την Παρί να φτάνει εύκολα στο τελικό 79-55. Πρώτος σκορερ για τους νικητές ήταν ο Κρις Τζόουνς με 18 πόντους, ενώ για την Ορτέζ ο Λανς Χάρις σημείωσε 17 πόντους.

Τέλος, στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής η Σαλόν ήταν αύτη που πήρε τελικά την νίκη απεναντι στην Λιμόζ, με 67-65. Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη σε όλη της την διάρκεια, με τους φλοξενούμενους να ξεκινούν την τελευταία περίοδο από το +3(51-54). Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο -5(55-60) 6 λέπτα πριν το τέλος, όμως κατάφεραν να επιστρέψουν, παίρνοντας τελικά την νίκη με 67-65. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τζάστιν Μπράουνλι με 23 πόντους, ενώ από πλευράς Λιμόζ, Τραορέ και Μπουνγκού Κολό είχαν από 13.