Με το δεξί ξεκίνησαν τα πλέι οφ τόσο η Μπάμπεργκ όσο και η Μπάγερν, καθώς επιβλήθηκαν των Λούντβιγκσμπουργκ και Σκαϊλάινερς με 87-79 και 83-72 αντίστοιχα, κάνοντας το 1-0 στις σειρές τους. Στον αντίποδα, η Ουλμ γνώρισε εντός έδρας ήττα με 88-93 από τη Βόννη, κι έτσι το σκορ της σειράς είναι 1-1.

“Σκούρα” τα βρήκε η Μπάμπεργκ στην αναμέτρηση με την Λούντγκβισμπουρτγκ για ένα ημίχρονο. Στην επανάληψη, το συγκρότημα του Αντρέα Τρινκιέρι ξέφυγε χάρη στο επιμέρους σκορ 22-10 στην τρίτη περιόδο και διατηρώντας το προβάδισμα που πήρα, έφτασε στη νίκη με 87-79 κι έκανε το 1-0.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Νταουάν Ρόμπινσον με 18 πόντους ενώ για την Λούντβιγκσμπουργκ ξεχώρισε ο Ντέιβιντ Κένεντι επίσης με 18 πόντους.

Το 1-0 πραγματοποίησε και η Μπάγερν επικρατώντας με 83-72 των Σκαϊλάινερς. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μέσα στο παιχνίδι ως το τρίτο δεκάλεπτο, όμως οι παίκτες του Σβέτισλαβ Πέσιτς με ένα πολύ καλό τέταρτο δεκάλεπτο (29-19 επιμέρους σκορ), πήραν τη νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Νιχάντ Ντζέντοβιτς με 17 πόντους ενώ πρώτος σκόρερ των Σκαϊλάινερς ήταν ο Ντανίλο Μπαρτέλ με 12 πόντους.

Αντίθετα, η Ουλμ έχασε εντός έδρας από την Βόννη με 88-93 και ισοφαρίστηκε σε 1-1. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Τάντας Κλιμαβίτσιους με 16 πόντους ενώ ο δικός μας Κώστας Καϊμακόγλου σημείωσε 8 πόντους και 5 ριμπάουντ.