Η Λοκομοτίβ Κούμπαν σημείωσε την πρώτη της νίκη απέναντι στην Κάλεφ, με 88-74, στην εναρκτήρια αναμέτρηση της VTB League. Η πρώην ομάδα του Νικ Καλάθη δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στους Εσθονούς, καθώς κατάφερε να πάρει γρήγορα – γρήγορα τα ηνία του αγώνα και να φτάσει σε μια εύκολη επικράτηση.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι αντίπαλοι του Παναθηναϊκού στην Ευρωλίγκα προηγήθηκαν με το επιμέρους σκορ 19-9 (1η περίοδο), βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη από την αρχή του παιχνιδιού. Στην συνέχεια δεν άλλαξε κάτι και το συγκρότημα του Ευγένι Πασούτιν διεύρυνε την πρωτοπορία του, για το 44-26 του ημιχρόνου. Η επανάληψη ήταν μια τυπική διαδικασία για την ρωσική ομάδα (71-51 3η περίοδος), όπου έφτασε στην τελική επικράτηση με… σβηστές μηχανές (88-74 τελικό).

Πρώτος σκόρερ για την Λοκομοτίβ, ο Ρίτσαρντ Χέντριξ με 21 πόντους (10/13 δίπ., 1/1 β.) και 7 ριμπάουντ σε 28’ συμμετοχής, ενώ ακολούθησε ο Ντέρικ Μπράουν με 20 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 29 λεπτά. Ο πρώην “πράσινος” Άλεξ Μάριτς είχε 10 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Για τους ηττημένους προσπάθησε ο Βλαντ Σορίν Μολντοβεάνου με 19 πόντους (5/8 δίπ., 3/4 τρίπ.), 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 32’ συμμετοχής.