Ήταν σαφέστατα ανώτερη και δεν άξιζε τίποτε λιγότερο από το τελικό 3-0 στη σειρά με την Ούνικς Καζάν. Η Λοκομοτίβ Κουμπάν, πέρασε με «διπλό» από τη Μαύρη Θάλασσα και προκρίθηκε χάρη στο τελικό 75-86, στην ημιτελική φάση των play-offs της VTB League. Η ομάδα του Εβγκένι Πασούτιν, βέβαια, στάθηκε πιο ανταγωνιστική αυτήν την φορά για περίπου 30 λεπτά, αλλά κάθε επιδίωξή της να φέρει σε τέταρτο ματς τη σειρά «έσβησε», όταν οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι στην τελευταία περίοδο, με αποτέλεσμα να πραγματοποιήσουν επιμέρους σκορ 16-28.

Εκπληκτικό ματς έκανε ο Μάλκολμ Ντιλέινι με 25 πόντους και 4 ασίστ, ενώ ο Ράντολφ πρόσθεσε 17 πόντους, 12 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Για τους γηπεδούχους, κορυφαίος ήταν ο Τζέιμς Ουάιτ με 20 πόντους, ενώ οι 16 πόντοι, τα 7 ριμπάουντ και οι 3 ασίστ του Κώστα Καϊμακόγλου δεν αρκούσαν, όπως και οι 15 πόντοι του Λάνγκφορντ.