Συνέχεια στην 27η αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος, με την πρωτοπόρο Γαλατάσαραϊ να κάνει περίπατο στην έδρα της Γκαζιάντεπσπορ, με 92-67. Μεγάλη εμφάνιση για άλλο ένα παιχνίδι για τους γηπεδούχους από τον πρώην “ερυθρόλευκοΤζόι Ντόρσεϊ (19π., 13 ριμπ.). Δύο νίκες διαφορά για την Γαλατά (24-3 ρεκόρ), από την Φενέρμπαχτσε (22-5 ρεκόρ) και την Μπάνβιτ (22-5 ρεκόρ), η οποία δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες στην έδρα της, επικρατώντας της τελευταίας Χατσέτεπε, με 85-78.

Η Γαλατάσαραϊ ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση, βάζοντας νωρίς-νωρίς τις βάσεις για την εκτός έδρας επικράτηση (15-24 1η περίοδος). Στο 2ο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι διεύρυναν την πρωτοπορία τους, για το 32-43 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη , η  Γκαζιάντεπσπορ συνέχιζε να αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα στην άμυνα, με την Γαλατά να πραγματοποιεί, 21-13 επιμέρους σκορ και να ξεφεύγει με 19 πόντους διαφορά(45-64 3η περίοδο). Στο 4ο δεκάλεπτο, δεν άλλαξε κάτι, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν σε μία εύκολη νίκη, με 92-67, που τους κρατά στην κορυφή του πρωταθλήματος και κοντά στην πρωτιά της κανονικής περιόδου.

Πρώτος σκόρερ για την Γαλατάσαραϊ, ο Κάρλος Αρόγιο με 18 πόντους (3/6 δίπ., 4/6 τρίπ.), 1 ριμπάουντ και 9 ασίστ σε 28’ συμμετοχής. Πολύ καλοί επίσης, ο Τσενκ Ακιόλ (15π., 2 ριμπ.) και ο Μάνουτσαρ Μαρκοϊσβίλι (14π., 5ριμπ.).

Για τους ηττημένους, εξαιρετικός ο Τζόι Ντόρσει πραγματοποιώντας νταμπλ-νταμπλ, με 19 πόντους (9/12 δίπ., 0/1 τρίπ., 1/2 β.), 13 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 32’ συμμετοχής.