Συνέχεια στην 23η αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος, με την Ανατολού Εφές να ξεχνάει την μεσοβδόμαδη ήττα της από την Ζαλγκίρις στη Λιθουανία, με 79-71, για το Top-16 στην Ευρωλίγκα και να… ξεσπάει στην έδρα της Ερντεμίρ, με 78-46!

Οι παίκτες του Οκτάι Μαχμούτι, από το ξεκίνημα της αναμέτρησης δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους γηπεδούχους και προηγήθηκαν στο τέλος της περιόδου, με 11 πόντους (8-19). Έως το ημίχρονο η διαφορά είχε φτάσει στο +18 (18-36), με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να αντιδράσουν (29-62 3η περίοδο) και να δέχονται την συντριβή (78-46), υποχωρώντας στην θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Επιθετική πολυφωνία για την Εφές, με τον Σαβάνοβιτς να πετυχαίνει 16 πόντους και τον Φάρμαρ με τον Μπάρακ  απο 12 αντίστοιχα, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μαχμούτογλου σκοράροντας 11 πόντους σε 31′ συμμετοχής.

Η Ανατολού Εφές με αυτή την νίκη ανέβηκε μόνη πρώτη στην βαθμολογία, έχοντας ένα παιχνίδι παραπάνω από την Γαλατάσαραϊ (αγωνίζεται αύριο (25/03) εναντίον της Μπεσίκτας) στο μεγάλο ντέρμπι και την Φενέρμπαχτσε, που αγωνίζεται την Τρίτη (26/03) απέναντι στη Γκαζιάντεπ.